Kdo je z pilotů Ferrari tím lepším?

Má Ferrari týmovou jedničku? Každý pilot má své silné stránky, ale jsou dobrou kombinací, myslí si bývalý pilot formule 1 Christian Klien.

Štítky: Carlos Sainz Charles Leclerc Christian Klien Zveřejněno 23. 12 2023 — GPF1.cz

Klien věří, že Ferrari má v Charlesi Leclercovi a Carlosi Sainzovi jednu z nejsilnějších jezdeckých sestav na startovním roštu, zejména vzhledem k tomu, že se zdálo, že druhý jmenovaný v sezóně 2022 nebude podávat výkony.

“Carlos letos ukázal, co může nabídnout. Ferrari má dobrou sestavu. Oba jezdci spolu dobře vycházejí. Vzájemně se tlačí, protože mají různé silné stránky. Leclerc má trochu větší přirozenou rychlost, ale Carlos je velmi pracovitý. Tato dynamika funguje docela dobře,” vysvětluje Klien.

SHÁNÍŠ ORIGINÁLNÍ VÁNOČNÍ DÁREK?
PŘEDPREMIÉRA FILMU FERRARI s TALKSHOW –
VSTUPENKY ZDE

Kdo je však v týmu skutečným lídrem? Leclerc prošel jejich programem pro juniorské jezdce, zatímco Sainz se na trati chová jako skutečný vůdce, když se zapojuje do diskusí se svým týmem a oponuje mu.

“Mám úplně stejný pocit. Nemyslím si, že ve Ferrari existuje jezdec číslo jedna,” říká KIien. “Pokud jde o čistou rychlost, pak možná Leclerc, protože ten je momentálně jezdcem Ferrari. Oba jezdci jsou podle mého názoru velmi dobří. Pokud se zeptáte týmu, tak žádný jezdec číslo jedna neexistuje, protože oba mají jiné silné stránky. Sainz je také potřebuje. Dává velmi dobré podněty a je to opravdu bojovník, chytrý chlapík. Také v zákulisí, s pomocí jeho otce, Carlose v rámci týmu ‘politicky’ dobře umístili. Takže si nemyslím, že v současné době existuje jezdec číslo jedna,” uzavírá Klien.

Přesto ukazuje na jednoho, o kterém věří, že se dostane na vrchol, pokud se bitva o titul změní v souboj s Ferrari.

“Pokud však budou mít nejlepší vůz a budou mezi sebou bojovat o titul mistra světa, myslím, že Leclerc vzejde jako vítěz. Má prostě o něco větší přirozenou rychlost.”

Bude tomu tak i příští rok? Klienovi to připadá pravděpodobné, ale doufá, že Ferrari bude opět o něco více na výsluní.

“Co Ferrari dokáže příští rok? To všechno záleží na autě. Chystají se postavit nový vůz, s jinou koncepcí. Doufám, že udělají krok vpřed a že se týmy sblíží. V poslední části roku už posílili a téměř dohnali Mercedes v boji o druhé místo. Příští rok by to mělo být ještě o krok lepší.”

Christian Klien je bývalý rakouský závodník, který se narodil 7. února 1983. Začal svou kariéru v motoristickém sportu v raném věku. Závodil v mistrovstvích v kartingu jak v Rakousku, tak ve Švýcarsku, než přešel do Formule BMW.

Po výhře několika titulů v nižších formulích přešel Klien do Formule 1, kde jezdil pro tým Jaguar Racing po boku Marka Webbera. Na konci roku 2004 však Jaguar prodal svůj tým Formule 1 společnosti Red Bull, která jej přejmenovala na Red Bull Racing. Klien zde sdílel závodní sedačku s Italem Vitantoniem Liuzzim.

Po neúspěšném roce 2006 nahradil Kliena jeho starý týmový kolega Mark Webber. Klienovi byly nabídnuty alternativy k Formuli 1 pro rok 2007, včetně jízdy v sérii DTM, ale odmítl a zaměřil se na místo v Formuli 1. Získal místo testovacího jezdce u týmu Honda, přestože měl konkurenci od jiných jezdců, včetně Garyho Paffetta.

Dne 2. února 2008 podepsal Klien smlouvu jako náhradník a testovací jezdec pro tým BMW Sauber pro sezónu Formule 1 2008. Klien se vrátil do Formule 1 jako závodní jezdec a absolvoval tři závody za tým HRT.

V současné době se plně věnuje závodům GT World Challenge Europe.