Schumacherovy ‚mistrovské lži‘ před debutem ve formuli 1

Bývalý majitel týmu Jordan a v současné době televizní expert Eddie Jordan vzpomíná na debut Michaela Schumachera v Grand Prix Belgie 1991.

Štítky: Eddie Jordan Historie Michael Schumacher Zveřejněno 9. 02 2021 — Lukáš Štěrovský

Před závodem zažil tým Jordan, který tehdy v šampionátu jezdil první rok, pořádnou nepříjemnost. Jeho pilot Bertrand Gachot dostal za napadení taxikáře trest 18 měsíců odnětí svobody, stáj tak musela narychlo shánět náhradu.

Tuto příležitost využil Mercedes, pro který tehdy ve sportovních vozech závodil jistý Michael Schumacher… Stříbrné šípy nabídly za sedačku Jordanovi 150 tisíc dolarů, Ir peníze přijal – prý mu imponovaly dřívější Schumacherovy výsledky v F3 – a tím začal jeden z nejpozoruhodnějších příběhů v F1.

Ve Spa-Francorchamps, na jednom z nejtěžších okruhů v šampionátu, Schumacher získal v kvalifikaci sedmé místo. V závodě si dokonce polepšil o dvě pozice, vzápětí ale musel odstoupit pro poruchu spojky.

Dokumentární film má ukázat ‚současného‘ Schumachera

Nicméně sám Jordan na víkend ve Spa nevzpomíná zrovna v dobrém. Schumacher mu totiž zatajil podstatnou informaci, a to fakt, že na okruhu nikdy předtím nezávodil. „Lhal mi, očividně mi lhal. Než jsme odjeli do Spa, zeptal jsem se ho, jestli tam už někdy byl. Když se na tohle zeptáte závodního pilota, nepotřebujete slyšet: ‚Ano, byl jsem tam jako turista‘, potřebujete vědět, že tam závodil.

Ale on nikdy na tamním okruhu nejel. Navštívil ho s otcem několik let předtím, ještě když závodil v motokárách, ale nikdy tam nezávodil. S ohledem na to je ještě pozoruhodnější, čeho tam během závodního víkendu dosáhl,“ vzpomíná Jordan.

Bohužel pro něj, Němec v jeho stáji dlouho nevydržel. Přestože se předběžně dohodl, že u Jordanu zůstane do konce roku, v dalším závodě na Monze už závodil pro Benetton. Celá kauza nakonec skončila u soudu, který rozhodl ve prospěch Schumachera.

„Nešlo o to, zda se mi to líbilo, nebo ne. Nebylo to tak, že bych ho kvůli tomu neměl rád. Přišlo mi ale, že způsob, jakým se s tím vypořádal, byl velmi špatný. Ale domnívám se, že za tím stáli spíš lidé od AMG, kteří ho zastupovali. Aspoň myslím – nechci to moc rozebírat, je to už dlouho a nechci působit zahořkle. Ale jednali se mnou hodně špatně.

Způsob jejich jednání, to jak změnili vyznění smlouvy, když z konkrétní smlouvy udělali obecný pojem, to byla slabota. Vážně se mi to nelíbilo, a pořád to tak je. Sám bych to nikdy neudělal, ani bych nevěřil někomu, kdo takové věci provádí,“ tvrdí Jordan.

Eddie Jordan v dobách šéfování stejnojmennému týmu (2002).