James Vowles se dojemně rozpovídal o Michaelu Schumacherovi

James Vowles uvedl, čeho "nejvíce litoval" během svého působení u Mercedesu, než se stal novým šéfem týmu formule 1 Williams.

Štítky: James Vowles Michael Schumacher Zveřejněno 29. 01 2024 — GPF1.cz

Do týmu Vowles nastoupil v roce 2001, kdy se ještě jmenoval BAR Racing, a zůstal u něj i v obtížných obdobích s Hondou a v roce, kdy získal titul s Brawn GP, než byl tým prodán Mercedesu. Vowles byl jednou z klíčových postav úspěchů Mercedesu v letech 2014 až 2021, ale předtím se tým v letech 2010 až 2013 snažil bojovat o titul.

Sedminásobný mistr světa Michael Schumacher jezdil za tým, než podruhé a naposledy skončil a v roce 2013 ho nahradil Lewis Hamilton. Vowles se v rozhovoru pro podcast High Performance zamýšlí nad jednou ze svých výčitek z tohoto období:

“Je jen velmi málo vlastností, které dělají mistra světa. Michael, ten naučil Nica Rosberga opravdu tvrdě pracovat. Michael nebyl v autě úplně nejrychlejší, to byl Lewis, ale uměl ze sebe dostat každou milisekundu a z týmu každou milisekundu. Byl to vůdce, který když řekl ‘pojedu tudy’, tým ho tam následoval. A to natolik, že obě strany garáže chtěly, aby se mu dařilo. Jedna z věcí, které mě v kariéře mrzí, je, že jsme pro něj nezískali vítězství, to mě bolí dodnes. Zasloužil si vítězství.”


NOVÝ online MAGAZÍN O FORMULI 1 – KOLO NA KOLO

  • Jak si mohl Ayrton Senna zachránit život
  • Špinavé praktiky Tota Wolffa
  • Jak si Emerson Fittipaldi zkomplikoval F1 kariéru
  • Pravé důvody rozchodu Haase a Günthera Steinera

PŘEDPLATNÉ ZDE


Schumacher byl blízko vítězství, když se v roce 2012 kvalifikoval na pole position do Velké ceny Monaka, jenže v předchozím závodě v Barceloně dostal trest za kolizi s Brunem Sennou. Na 155. a poslední stupně vítězů se nakonec postavil při Velké ceně Evropy ve Valencii, když skončil třetí za pozdějším vítězem Fernandem Alonsem a Kimim Raikkonenem.

Navzdory nedostatku úspěchů Vowles na období, kdy s Němcem spolupracoval, vzpomíná rád:

“Jezdil jsem s ním na motorce po okruzích. Jeli jsme na Paul Ricard a zažili jsme nejlepší chvíle našeho života, oba jsme se tomu smáli ještě mnoho let poté. Znal narozeniny mé partnerky a poslal jí květiny, to mě zaujalo, protože já sám to moc nedělal. Ale on se upřímně zajímal o to, kdo jste, kdo je vaše rodina a co vás pohání. A to je náročné. Ne proto, že by to dělal proto, že chce získat výhodu, ale proto, že mu na tom záleží.

Michael, kterého jste viděli v médiích, byl úplně jiný než Michael v zákulisí, a tak to dokázal. Všechny bral s sebou na cestu, pracoval tak dlouho, jak potřeboval, každou hodinu, kterou potřeboval, takhle fungoval.

Nico se od něj nesmírně mnoho naučil a zformoval toho Nica, který nakonec vyhrál mistrovství světa. Což je vymáčknout ze sebe všechno, co se dá, i za cenu všeho ostatního.”