Sainz potřebuje brýle, anebo velká zrcátka

Šéf týmu Haas Guenther Steiner zkritizoval Carlose Sainze z Toro Rosso za kolizi s Romainem Grosjeanem v úvodním kole GP Kanady. Jeho trest, pokles tří míst na startu příštího závodu, považuje vzhledem k povaze incidentu za nedostatečný.

Štítky: Carlos Sainz Haas Zveřejněno 15. 06 2017 — Josef Nekvinda

Americký tým poprvé v této sezóně v Monaku dostal oba své vozy na bodované pozice, avšak v Montréalu dosáhl pouze na bod za desátou příčku, a to s vozem zmiňovaného Grosjeana. Ten se navíc hned v úvodu závodu dostal do kontaktu s Carlosem Sainzem a spolu s nimi to odnesl i Felipe Massa na williamsu. Vina v tomto případě připadla na bedra španělského závodníka, který se nejen vypoklonkoval z velké ceny Kanady, ale vysloužil si od jury i trest pro ázerbajdžánský závod. Do licence se mu navíc připisují 2 body, přičemž celkově jich na svém kontě má už 7.

„Vypovídající jsou navazující nehody vozu 8 (Grosjean) a 19 (Massa), které byly přímým důsledkem tohoto incidentu a pro vůz 19 znamenal odstoupení ze závodu. Pilot vozu s číslem 55 (Sainz) uvedl, že zkontroloval svá zrcátka, avšak vůz Grosjeana se nacházel v jeho mrtvém úhlu, a proto jej neviděl,“ stálo v oficiálním prohlášení sportovních komisařů.

Jak Grosjean, tak Massa se shodují – byl to velmi nebezpečný manévr. Podobně to vidí i šéf poškozeného týmu Haas Guenther Steiner, který rozhodně nešetřil kritikou na adresu Sainze. Upozornil přitom, že se nejedná o první podobně nebezpečný incident ze strany Španěla, a proto ani nepřijal jeho omluvu.

„Trest je příliš mírný. Grosjean v roce 2012 dostal stop na jeden závod za to, že si ve Spa nevšiml dalších vozů, které měl v mrtvém úhlu. Už Magnussena vytlačil mimo trať při výjezdu z pit lane v Barceloně. V Montrealu to zametl pod koberec, protože se nepodíval do zrcátek. Buď tedy potřebuje brýle, anebo vetší zrcátka,“ hořekoval Steiner v rozhovoru pro Auto Motor und Sport.

Na tomto místě je nutné podotknout, že se tak Steiner domníval mylně. Ve Španělsku byly role obrácené a ve skutečnosti vytlačoval na výjezdu z pit lane Magnussen Sainze.

„Najednou jsem byl v Haasu, který byl po mé pravici. Musím říct, že jsem ani na chvíli žádné auto nezahlédl. Jednoduše kvůli mrtvému úhlu v mých zrcátkách, takže jsem nevěděl, že tam je. Kdybych o něm věděl, samozřejmě bych byl opatrnější a nechal tam nějaký prostor. Jakmile jsme se srazili, už jsem byl jen pasažérem. Narazil jsem do zdi, a to byl konec mého závodu. Chtěl bych se za to omluvit, a obzvláště pak Felipemu, který ode mne schytal hit,“ vysvětloval Sainz.

Diskuse k článku

Napsat komentář