O sebe strach nemají, o své tatínky ano

Deset let po tragické havárii Julese Bianchiho byli po skončení letošní Velké ceny Japonska první tři v cíli dotázáni, zda nepociťují nebezpeční, které závody F1 představují.

Štítky: Carlos Sainz Max Verstappen Sergio Pérez Zveřejněno 9. 04 2024 — GPF1.cz

Max Verstappen, Carlos Sainz a Sergio Pérez se shodli na tom, že spíše než o sebe se bojí o své otce.

“Abych byl upřímný, raději o těchto věcech nepřemýšlím,” odpověděl Max Verstappen na otázku ohledně nebezpečí v souvislosti s Bianchiho nehodou. “Samozřejmě vím, že tento sport může být nebezpečný, ale taky se můžu osprchovat, uklouznout a zlomit si vaz. Takže si to musíte dát do souvislostí. Ale ano, myslím tím F1, víte, že dosahujete vysokých rychlostí a může se stát cokoli, víte, může se rozbít součástka na autě, mohou selhat brzdy, může dojít k havárii, můžete se převrátit, víte, můžete na to hodně myslet, ale myslím, že je lepší na to moc nemyslet. Ale myslím, že jsme všichni dostatečně zkušení a vědomi si toho, že jakmile jedeme do útoku nebo když jedeme na hranici času na kolo, víte, že ano, chyba nebo havárie se samozřejmě snadno stane. A člověk se samozřejmě snaží takovým věcem vyhnout.”

Sergio Pérez se přidal:

” Ano, myslím, že si všichni uvědomujeme riziko. Ale nakonec je to naše vášeň. Jsme tu, protože je to naše vášeň, naše sny. A ano, prostě na to nemyslíme. Na trati k sobě samozřejmě chováme velký respekt. Víme, že jedeme extrémně vysokou maximální rychlostí. A ano, když vidíte takovou havárii, jako se to stalo Danielovi a Alexovi, první věc, kterou jako jezdec, jako kolega uděláte, je, že se chcete ujistit, že jsou v pořádku, a pak může show pokračovat. Ale ano, byl to velmi smutný den, když se to stalo Julesovi, samozřejmě.”


Nové číslo online magazínu KOLO na KOLO

  • Víme, co všechno a proč se odehrává v Red Bullu
  • Jak Hamilton mazaně vyjednal smlouvu s Ferrari, a obešel všechny
  • Opravdu nejsilnější parnerství v F1
  • Bernie Ecclestone, jak jej neznáte
  • O prvním automobilovém závodě

PŘEDPLATNÉ na webu kolonakolo.cz


Carlos Sainz dodal:

“K tomu není moc co dodat. Nebezpečí není věc, která by se mi během života honila hlavou. O nebezpečí přemýšlím, jen když vidím nějakou ošklivou nehodu, nebo když jsem například onehdy jel na kole a jel jsem zatáčkou, kde měl Jules nehodu, tak se člověk vždycky na tři nebo pět minut zastaví a přemýšlí o takové nešťastné nehodě a o špatné situaci, která se ten den stala. Ale všichni máme rádi to, co děláme. Všichni máme úsměv na tváři, když si nasadíme helmu a jedeme na hranici možností, jako tomu bylo v kvalifikaci. A na startu závodu jedeme do první zatáčky v rychlosti 300 km/h, tři vedle sebe. Může se stát cokoli, ale všichni si to užíváme. A jsem si jistý, že Jules si to až do té nehody užíval. Víte, takový je život, zvolili jsme si, tohle je naše volba. To, co musíme jako sport dělat dál, je zajistit, aby vše bylo bezpečnější a bezpečnější. A za to musíme FIA poděkovat. Odvedli neuvěřitelnou práci s Halo a dalšími věcmi s těmito moderními vozy, které nám umožňují stále méně myslet na to nebezpečí a riziko. A my prostě musíme pokračovat v tomto směru, abychom mohli ještě více riskovat. To je to, co děláme rádi.”

Carlos Sainz se přiznal, že spíše než o sebe se bojí o svého tátu.

“Já osobně cítím nebezpečí spíše pro svého otce než pro sebe. Také proto, že je mu 62 let a v životě už tolik riskoval, že mu pořád říkám: Proč pořád jezdíš a jezdíš  a jezdíš, když bys mohl být doma a hrát se mnou golf nebo trávit čas s mámou? A on prostě pořád chce jet ten Dakar a ty dvě nebo tři rallye ročně a není šance, že bychom ho přesvědčili o opaku.”

Max Verstappen reagoval: “Možná je tvoje máma ráda, že to dělá. Má přece trochu volného času!”

Sergio pérez: “Tvoje máma říká: ‘Jo, pokračuj v závodění. Nepřestávej. Nemůžeš přestat!”

Carlos Sainz pak pokračoval: “Myslím, že je pro něj dobré, když může tři, čtyři týdny v roce jezdit a věnovat se svým věcem, zejména Dakaru. Víte, jsou to dva týdny ročně a on se samozřejmě musí připravovat. Ale upřímně řečeno, pořád se někdy divím, hlavně na Dakaru, víte, oni riskují a tyhle rallye, vidíte některé nehody, jsou hrozivé, ale dobrá bezpečnost také, což je pozitivní, ale ano, vždycky mi to bude připadat jako větší riziko pro něj než pro mě.”

Max Verstappen: “Jo, chci říct, že můj táta začal jezdit rallye už před dvěma, třemi lety, takže když vidím jeho onboardy, rozhodně si myslím, že je ve větším nebezpečí než já.”

Carlos Sainz: “Víš, minulý týden byli… Před dvěma týdny, myslím, že to byl test v Bahrajnu, tvůj táta ukazoval mému tátovi jeho nehodu nebo jeho moment! Takže teď se dělí o své nehody a momenty: “Podívej, podívej! Co myslíš?”

Max Verstappen: “Jo, můj táta to normálně rád svádí na itinerář. Ale jo, myslím tím rallye, mám velký respekt k lidem, kteří dělají rallye. Myslím tím, že je to opravdu působivé. Myslím, že to je pro mě osobně kvůli těm stromům a tak… Tady jsme na trati, kde jsou normálně zdi a věci navržené tak, aby vydržely náraz a tak. Strom se normálně moc nepohne. Takže ano, myslím, že rallye je trochu nebezpečnější.”

Sergio Pérez: “Nebojte se. Můj táta se zabývá politikou, takže si myslím, že je ve větším nebezpečí. Nemáte se kluci čeho obávat.”