Roční přestávka má rizika, varuje Häkkinen

Daniel Ricciardo s největší pravděpodobností nebude příští rok závodit v formuli 1. Stávající pilot McLarenu ale plánuje návrat v roce 2024. Mika Hakkinen ale o Australanově plánu silně pochybuje. Koneckonců, i ‚létající Fin‘ původně plánoval jen rok pauzy…

Štítky: 2023 Daniel Ricciardo Mika Häkkinen Zveřejněno 29. 10 2022 — Vašek Štěpánek

Mika Hakkinen na konci minulého tisíciletí vyhrál dva tituly mistra světa s McLarenem. V roce 2000 jen těsně prohrál po velkém boji s Michaelem Schumacherem. Byl to ale rok 2001, který byl klíčový – v něm totiž pilot Ferrari zcela dominoval.

Jednoznačný průběh sezony 2001 nakonec přiměl Miku Hakkinena k odpočinku. Fin se rozhodl dát si pro rok 2002 pauzu a poté se do formule 1 vrátit. Dnes už víme, že jeho pauza se více než protáhla a Hakkinen se do F1 už nevrátil.

V podobné, ale zároveň odlišné situaci se nyní nachází také Daniel Ricciardo. Pilot McLarenu vloni vstupoval do Wokingu s velkými očekáváními, ale původně avizovaná pohádka se velmi rychle změnila v děsivou noční můru.

Sympatický Australan nestačí tempu týmového kolegy Norrise a na konci letošní sezony v týmu končí. Ricciardo už se nechal slyšet, že příští rok ve formuli 1 působit nebude, ale plánuje se vrátit v rok později a svou kariéru restartovat.

Dvojnásobný šampion a bývalý pilot McLarenu Mika Hakkinen ale tolik jistoty jako Ricciardo nemá, moc dobře ví, že rok pauzy není nejvýhodnější pozice. „Myslím, že máme s Danielem trochu jinou pozici. Já už byl mistr světa a své cíle jsem splnil.

Daniel to má jiné – jeho výkony padají a není tím, kým býval. Lidé potom začnou pochybovat a budou se sami sebe ptát, zda je Ricciardo skutečně tak rychlý anebo měl jen v několika případech své kariéry štěstí.

V takovém případě není rok pauzy to, co byste měli dělat. Bude to pro něj [pro Ricciarda] velmi těžký rok a nikde není psáno, že se za další dvě sezony vrátí. Když o vás lidé začnou pochybovat, je těžké je přesvědčit znovu.

Myslím si, že ani jeho [Ricciardovi] vyjádření do médií nepůsobí kdoví jak odhodlaně. Vždy jen řekne něco v tom smyslu, že ví, že ztrácí na Landa [Norrise], a že neví, co s tím. To určitě není to, čím zaujmete,“ zhodnotil Ricciardovy vyhlídky Hakkinen.

Dosluhující pilot McLarenu má prakticky už jen jednu jedinou šanci, jak si udržet sedačku ve formuli 1 i příští rok, a to Haas. Ricciardo ale už před časem hovořil, že by mu rok pauzy ani moc nevadil, tak uvidíme.