Ricciardo zuří kvůli Strollovi

Rozzuřený Daniel Ricciardo se ohradil proti reakci Lance Strolla na jejich bizarní incident při Velké ceně Číny formule 1, kdy Stroll během restartu za safety carem zezadu narazil do Ricciarda.

Štítky: Daniel Ricciardo Lance Stroll Zveřejněno 21. 04 2024 — GPF1.cz

Zablokování kol na voze Fernanda Alonsa ve vlásenkové zatáčce, když se závodní pole připravovalo na obnovení závodu, poslalo Aston Martin hluboko do zatáčky, což přimělo vozy za ním zpomalit, aby se vyhnuly nedovolenému předjíždění. George Russell, Oscar Piastri a Ricciardo dokázali zpomalit natolik, aby se vyhnuli kontaktu, ale Stroll poté narazil zezadu do vozu RB a zvedl jeho zadní část do vzduchu. Zdálo se, že se díval na vrchol zatáčky a připravoval se na restart – na palubním záznamu je vidět, jak se jeho přilba těsně před incidentem posunula doprava – a zřejmě si nevšiml, že vozy zpomalily až téměř zastavily.

“Ten idiot právě dupnul na brzdu,” zaznělo v oficiálním vysílání F1 z vysílačky, i když není zcela jasné, zda Stroll neřekl “ti idioti”.

Ricciardo se o této poznámce dozvěděl, když ji přenášel televizní přenos, a v rozhovoru s médii po závodě byl viditelně rozzlobený a řekl, že “se mi z toho vaří krev”.

“Pomalu jsem se začal uklidňovat a pak mi bylo řečeno, co si Lance o incidentu myslí,” řekl Ricciardo. “A já jsem zřejmě idiot. A že to byla moje chyba. Takže se mi z toho vařila krev. Protože je to jasné jako facka – a navíc za safety carem. Jediné, co musíte dělat, je sledovat auto před vámi, nemůžeme předvídat, co udělá lídr. Nemůžeme předpokládat, že pojedeme ve čtrnácté zatáčce. Závod začíná až na startovní čáře. Snažím se neříkat, co chci říct. Ale na toho chlapa se*u – a to jsem ještě hodný.

Ale jestli si jako o mně myslí tyhle věci… tak jsem jako… jo.”

Ricciardo řekl, že na Stroll “nepůjde tvrdě”, protože Stroll by ještě mohl vzít nějakou zodpovědnost na sebe, až se na to podívá.

“Ale pokud to neudělá, nemůžu mu pomoct a nemůže mu pomoct ani nikdo tady,” dodal.

Ricciardo řekl, že obvykle “moc nečte” reportáže po závodě, ale ujistí se, že zjistí, co Stroll řekl.

Krátce po Ricciardově vystoupení Stroll trval na tom, že to byla jen “velká smůla” a že trest je podle něj nespravedlivý, protože šlo o “zvláštní” a “hloupý” incident.

“Dostal jsem trest jen kvůli konečnému výsledku, že jsem narazil do Ricciarda,” tvrdil Stroll. “Ale není to tak, že by všechno bylo normální a já do něj jenom zezadu narazil. Byl tam opravdu zvláštní řetězový efekt.”

Když bylo Strollovi řečeno, že se na něj Ricciardo zlobí, protože si myslí, že za to může on,  Stroll odpověděl:

ČTI ONLINE MAGAZÍN KOLO NA KOLO

“Ne, nemyslím si, že by to byl on. Všichni prostě dupli na brzdy a on byl ten přede mnou. Nemyslím si, že by šlápl na brzdy [víc než ostatní], byl to, jak jsem říkal, domino efekt.”

Stroll má pravdu v tom, že by do Ricciarda nenarazil, kdyby  auta před ním nenajela dohromady, ale v podstatě byl potrestán za to, že nebyl dostatečně pozorný a nereagoval tak, jak reagovali ostatní. A Ricciardo řekl, že když viděl Strollovu kameru, pohyb jeho hlavy doprava mi také “pije krev”, protože “v té situaci se stačí starat o mě a on se zjevně nestaral”. Naznačil také, že síla Strollova nárazu ukazuje, že šlo o víc než jen o běžný chybný odhad za takových okolností.

“Není to tak, že by do mě jen tak ťukl a udělal mi defekt nebo něco podobného, on mi vjel pod auto,” řekl Ricciardo. “Narazil do mě tak rychle, že to není žádná smůla, kdy by mě prostě ťukl.”

Z verdiktu stevardů jasně vyplývá, že podle nich měl být Stroll ostražitější, “měl předvídat tempo vozů před sebou” a “měl se připravit na odpovídající brzdění”.

“Kdyby to [vůz 18] udělal, srážce by se vyhnul,” dodává se ve zprávě. Stroll dostal 10sekundovou penalizaci, ale i tak z velké ceny odstoupil, takže mu nehrozily žádné významné následky. Ricciardo však prohlásil, že je důležitější, aby Stroll přijal odpovědnost, než aby se ho snažil dále trestat.

“Největší problém je, když si řeknou ‘aha, dáme mu v příštím závodě trest na pět míst’, ale on mě pak stejně obviňuje, a to je větší problém,” řekl Ricciardo.  “Chci, aby pochopil, až se usadí prach, že pokud je dnes ještě horkokrevný, musí se z toho poučit. Všichni jsme udělali chyby. Já jsem je udělal, všichni jsme je udělali.

Dokud pochopí, že to byl on, kdo zničil nejen svůj závod, ale i můj, je to ta největší věc, kterou si můžeme odnést.”