Ricciardo není tak hrdý, aby nevzal pozici rezervního pilota

Budoucnost sympatického Daniela Ricciarda ve formuli 1 je nejasná. Pilot McLarenu na konci roku předčasně opustí svůj tým a na obzoru jsou už jen dvě realistické možnosti – Williams a Haas. Pokud by se Ricciardo nedomluvil ani s jedním z těchto týmů, rok 2023 by klidně strávil i jako testovací pilot.

Štítky: 2023 Daniel Ricciardo McLaren Zveřejněno 11. 09 2022 — Vašek Štěpánek

Daniel Ricciardo se v McLarenu překvapivě trápí. Namísto pohádkového scénáře, kdy bude bojovat o vítězství s jedním z nejslavnějších týmů v historii, prochází charismatický Australan peklem a naděje na zlepšení je v nedohlednu.

Po osmnácti měsících dlouhého trápení došla vedení týmu trpělivost a Daniel Ricciardo půjde na konci sezony o dům dál. Původně měl pilot McLarenu ve stáji zůstat do konce roku 2023. Nakonec tomu tak nebude a do Ricciardovy sedačky usedne Oscar Piastri.

33letý závodník má už jen pár míst, která ještě nejsou pro příští sezonu obsazena. Alpine se ale silně zajímá o Gaslyho, na Francouzovo místo u AlphaTauri by mohl zase usednou Colton Herta, pokud mu bude od FIA udělena výjimka a dostane superlicenci.

Reálně by tak Ricciardo mohl jednat o sedačku ještě s Haasem a Williamsem. Pokud by rodák z Perthu ale žádné místo pro příští sezonu nezískal, je otevřen myšlence strávit rok 2023 coby testovací pilot TOP týmu a v sezoně 2024 se vrátit na startovní rošt.

„Jsem otevřen každému scénáři. Chci o všem slyšet a chci zvážit své možnosti. Pokud bych se příští rok neobjevil na startu a dostal bych nabídku rezervního pilota od některého z prvních tří týmů, asi bych ji přijal.

Nechci být tak pyšný a nechci si říkat: ‚Jsem až moc dobrý na rezervního jezdce.‘ Takhle určitě přemýšlet nebudu. Posledních 18 měsíců bylo pro mě opravdu těžkých a je to pro mě skutečná výzva. Nemyslím si ani, že bych byl v pozici, ze které bych si mohl vybírat.

Jak už jsem řekl, rád bych věděl o všem a podle toho zvážil své další kroky. Pokud by to dávalo smysl, proč ne? Rok 2023 bych mohl využít jako reset, dát se dohromady a v roce 2024 být zpět na startovním roštu,“ zamýšlí se Ricciardo.

Vítěz osmi závodů F1 dále prozradil, že jej zajímá pouze formule 1. Ricciardo si nechce hledat místo mimo královnu motorsportu jako řada dalších bývalých závodníků, a pokud by pilot McLarenu nebyl ani rezervním jezdcem, rok by si dal zcela pauzu.

„Nechci se vzdát formule 1. Pokud příští rok nebudu na startovním roštu a pokud nebudu ani u jiného týmu, můžete si být jistí, že udělám maximum, abych se do F1 vrátil v roce 2024, protože v mé hlavě jsem pořád pilotem F1.

Nechci se dotknout dalších sérií, ale upřímně… závodění mimo F1 mě aktuálně nezajímá a chci svou energii vložit pouze do toho, abych byl v tomto sportu zase úspěšný. Vím, čeho jsem byl v minulosti schopen a věřím, že další pěkné věci ještě mohou přijít,“ uzavřel Ricciardo.

Honda e představuje limitovanou edici za podpory Maxe Verstappena