Ředitelství závodu podpoří zbrusu nové vzdálené operační středisko FIA

Mezinárodní automobilová federace spustila první fázi vzdáleného operačního střediska (ROC), jakého virtuálního centra pro řízení závodů. Toto centrum má za úkol na dálku pomáhat ředitelství závodu v diskutabilních momentech.

Štítky: FIA Pravidla Zveřejněno 20. 03 2022 — Lukáš Štěrovský

Jedná se tak o jakousi obdobu videopomocníka VAR známého z kopané. Systém pro formuli 1, který je v provozu v ženevském sídle FIA, je ale mnohem sofistikovanější: zvládne totiž nasbírat data ekvivalentu asi 10 fotbalových utkání.

ROC a jeho zaměstnanci mohou být pověřeni řešením některých situací, které ředitelství závodu v daný moment na místě nemá čas řešit nebo nemá dostatek prostředků na to, aby moment jednoznačně posoudilo. Role ROCu je stejně jako v případě VARu čistě poradní a finální verdikt náleží řediteli závodu/komisařům.

Stejně tak nebudou být moci nástroje tohoto vzdáleného operačního střediska použity k přezkoumání již potrestaných incidentů.

Po úspěšném aplikování se ROC rozšíří i do dalších mezinárodních šampionátů pod hlavičkou FIA. K jeho zavedení přispěl nepřehledný závěr Grand Prix Abú Dhabi 2021, během kterého byl tehdejší ředitel závodu Michael Masi pod velkým tlakem ze strany Red Bullu a Mercedesu.

ROC by měl pomoci právě v takovýchto situacích. Jeho obsluha totiž může pracovat v klidu a nikoliv pod tlakem, jaký může na člověka v řídící funkci dolehnout přímo v dějišti velké ceny.