Ředitel závodů: o žádném upřednostňování Red Bullu nemůže být řeč

Ředitel závodu Formule 1 Michael Masi trvá na tom, že FIA ​​neupřednostňuje Red Bull. Jedná se to především zadního křídla, které bylo shledáno nelegálním u Mercedesu.

Štítky: FIA Michael Masi Red Bull Zveřejněno 19. 11 2021 — Jiří Košta

Pilot Mercedesu Lewis Hamilton byl zbaven svého pole position v páteční kvalifikaci poté, co zadní křídlo jeho Mercedesu neprošlo kontrolou. Sedminásobný mistr světa tak musel do sobotního závodu ve sprintu startovat z 20. pozice.

Šéf Mercedesu Wolff označil toto rozhodnutí za „drsné“ a řekl, že v minulosti týmy dostaly povolení k opravám rozbitých součástí vozu v parc fermé. Konkurenčnímu Red Bullu bylo povoleno provést opravy zadního křídla v předchozích závodech v USA a Mexiku.

Masi ale popřel, že by Red Bull dostal preferenční zacházení, a řekl, že v tom, jak FIA funguje, není žádný rozpor.

„Všechny zprávy, které Jo Bauer posílá jako náš technický delegát před závodem, jasně vysvětlují buď opravy, nebo výměny, ke kterým může dojít v podmínkách parc fermé,” říká Michael Masi.

„A to je jasně uvedeno, aby si to mohl přečíst každý. Takže z tohoto pohledu ano, máme pravidelné požadavky, při kvalifikačním víkendu se sprintem je to samozřejmě ještě více kvůli tomu, kdy začíná parc ferme.

Takže z našeho pohledu přistupujeme ke každému jednotlivému požadavku stejně, důsledně, díváme se na každý jednotlivě.”

Masi připustil, že týmy a jezdci bojující o titul dělají všechno pro to, aby získali výhodu.

V Brazílii dostal například Verstappen varování černobílou vlajkou za to, že příliš kličkoval na rovince. Jeho incident s Lewisem Hamiltonem ve čtvrté zatáčce se ale neřešil.

„Je to boj o vedení závodu, velmi těsný a intenzivní boj o mistrovství světa. A myslím, že všechno, co jsme o tomto víkendu mezi těmito dvěma týmy viděli, do toho mixu jen přidává.

Jakmile budete mít intenzivní mistrovský boj, máte jak jezdce, tak týmy, kteří se budou absolutně snažit udělat cokoliv a všechno možné proto, aby vyhráli, a to je pochopitelné.”

Ředitel závodů ale trval na tom, aby se on a stewardi ke všem chovali stejně.

„S každým soutěžícím, s každým jezdcem je zacházeno stejně a spravedlivě za všech okolností. Je zřejmé, že pokud přijde penalizace, myslím si, že každý se cítí nespravedlivě. Takže i to je součást naší role.”

Citroën Skate má být klíčovým faktorem pro budoucí mobilitu