Proč byla žádost Mercedesu o přehodnocení Verstappenova incidentu zamítnuta

Sportovní komisaři Velké ceny São Paula zamítli žádost Mercedesu o přehodnocení incidentu mezi Maxem Verstappenem a Lewisem Hamiltonem ve 48. kole závodu. Pro schválení přehodnocení musí být naplněny čtyři předpoklady. Jeden se splnit nepodařilo.

Štítky: FIA Lewis Hamilton Max Verstappen Pravidla Zveřejněno 19. 11 2021 — Tomáš Richtr

FIA otevře prozkoumání případu, pokud se objeví nový důkaz, který je (1) významný, (2) relevantní, (3) nový a (4) nedostupný v době původního rozhodování.

Ve čtyřstránkovém odůvodnění sportovní komisaři zdůrazňují, že rozhodnutí se netýká posouzení samotného incidentu ani rozhodnutí komisařů, ale jen a pouze nároku na přehodnocení. Odůvodnění také vysvětluje, že rozhodnutí nevyšetřovat zmíněný incident je ekvivalentní rozhodnutí rozhodčího “hrajte dál” v jiných sportech. Jinými slovy to není tak, že by komisaři nic nedělali. Použitím srovnání s fotbalem připomínají, že ani fotbalový rozhodčí nemusí přehodnocovat každý dílčí incident, jednoduše proto, že to není rozumně proveditelné.

Právo na přehodnocení zaručené Mezinárodním sportovním řádem není podle komisařů určeno pro přehodnocení každého rozhodnutí, které nemá za následek ani oficiální dokument (jelikož sportovní komisaři incident neprošetřovali, neexistuje ani dokument, proti kterém by se dalo odvolat). Avšak v tomto konkrétním případě komisaři uznali, že neposuzovat incident je také rozhodnutím.

V posouzení požadavku sportovní komisaři uznávají, že palubní záběry z Verstappenovy formule jsou (2) relevantní, (3) nové a že (4) byly nedostupné, protože bylo nutné je stáhnout dodatečně. Ale že nejsou (1) významné. Protože do průběhu incidentu nepřináší nové světlo a ačkoli se komisaři nechtějí k samotnému incidentu vyjadřovat, v podstatě dodávají, že nové palubní záběry by rozhodnutí komisařů nejspíš nezměnily (!).