Red Bull s Pérezem skočili zinscenovanému pokynu na lep

Ferrari odhalilo, že použilo „fiktivní“ rádiovou zprávu, aby přimělo Red Bull k tomu, aby Sergio Perez nasadil strategii dvou zastávek při Velké ceně Abú Dhabí.

Štítky: Ferrari Mattia Binotto Zveřejněno 21. 11 2022 — Jiří Košta

Pérez jel na druhém místě, těsně před Charlesem Leclercem, v prostřední fázi závodu na trati Yas Marina, přičemž dvojice sváděla těsný boj o druhé místo v šampionátu jezdců.

Ale když se zdálo, že Red Bull má o něco větší tempo, Ferrari vědělo, že jeho jedinou šancí dostat Leclerca do čela je strategie – a to znamenalo donutit Péreze ke dvěma zastávkám.

Tato příležitost se naskytla ve 33. kole, kdy Ferrari nabylo dojmu, že zaútočí na Péreze a pokusí se dostat Leclerca dopředu.

Monackému jezdci to řeklo: „Zastávka opačná Red Bullu.”

Tato zpráva však nebyla skutečná, protože Leclerc byl dlouho odhodlán k jedné zastávce a Ferrari využívalo výzvu k tomu, aby to vypadalo, že bude mít dvě zastávky.

Tento trik fungoval, když Red Bull zareagoval a okamžitě zatáhl Péreze do boxů, aby kryl Ferrari.

Šéf týmu Red Bull Christian Horner po závodě přiznal, že za jeho rozhodnutím zastavit Mexičana stála kombinace stavu Pérezových pneumatik a toho, že Ferrari se připravovalo na undercut.

Vzhledem k tomu, že Leclerc neměl v úmyslu zastavit, to znamenalo, že Pérez musel dohánět čas ztracený výměnou pneumatik, což se mu nakonec nepodařilo, protože skončil 1,3 sekundy za svým rivalem z Ferrari.

Leclerc v souvislosti s výzvou ke strategii řekl: „Musím říct, že všechno, co jsme udělali, bylo přesně to, co jsme chtěli udělat.

To bylo plánováno předtím. Kola, kde jsme, už to můžu říct, kde jsme ho mystifikovali a přiměli ho, aby si myslel, že jedeme do boxů. Reagoval na to a jel pro druhou zastávku. Takže jsme udělali všechno perfektně. Jsem velmi hrdý na naši popravu.”

Šéf týmu Ferrari Mattia Binotto ocenil způsob, jakým byla strategie vypracována, aby pomohla Leclercovi dojet na druhém místě – zejména s ohledem na to, že jde o oblast, kde tým Maranella v této sezoně chyboval.

„Myslím, že to falešné volání směrem na Red Bullu byla určitě fantastická věc z boxů. Myslím, že je to skvělé pro tým, je to skvělé pro stratégy a je skvělé, že jsme tento víkend zajeli solidní závodní víkend.

Myslím, že P2 a P2 [v šampionátu jezdců a konstruktérů] byly bilancí celé sezony, nejen dnešní. Ale dnes jsme určitě odvedli správnou práci.

Zastávka v boxech na úkor Red Bullu byla tou správnou volbou. A myslím si, že celkově jsme to udělali správně. Myslím si, že stejně tak Ferrari, když dělá chyby, je vždy hodně kritizováno. Ale také vím, že tito kluci to umí velmi dobře.”

Leclerc počítal s tím, že tým, který v Abú Dhabí předvedl bezchybný výkon, byl o to působivější, že na něj byl kladen zvláštní tlak v boji o umístění v šampionátech a na zvěsti, které kolovaly o budoucnosti Binotta.

„Samozřejmě, že o víkendu přichází vnější tlak se všemi zvěstmi a tlak na udržení druhého místa v šampionátu jezdců a konstruktérů. V takové situaci jsme dokázali podat nejlepší výkon, což mě na tým dělá velmi hrdým.

Nemyslím si, že v čistém tempu jsme byli silnější než Red Bull. Myslím, že Red Bull byl stále silnější než my. Ale dotlačili jsme je k chybám a dotlačili je do dvou zastávek a nakonec se to vyplatilo.”

Peugeot E-308 a E-308 SW tiše debutují v Evropě