Red Bull i přes výsledek nelituje penalizací

Verstappen s Ricciardem zajeli druhý a třetí čas, startovat však budou vzadu.

Štítky: GP Itálie Red Bull Zveřejněno 2. 09 2017 — Pavel Fabry

Piloti Red Bullu si užili kvalifikaci na Velkou cenu Itálie a jsou spokojeni se svými výkony, přestože je penalizace srazí ke dnu startovního roštu. Oba jezdci před víkendem nasadili nové pohonné jednotky, Daniel Ricciardo navíc i převodovku. Australan tedy dostal penalizaci 25 míst, vzhledem k trestům jiných jezdců nakonec vyrazí do závodu ze 17. pozice.

„Je to, samozřejmě, otravné s těmi penalizacemi,“ řekl Ricciardo. „Bylo by hezké startovat vpředu, hlavně, když jsou tam teď některá jiná jména a né ti obvyklí, od kterých byste to čekali. Byla by to možná šance zůstat vpředu déle, ale aspoň jsem do té kvalifikace vložil nějaké úsilí, díky kterému jsem osmnáctý a ne devatenáctý.

Nakonec jsem získal jednu pozici za to, že jsem odvedl dobrou práci, a to beru. První a druhou část kvalifikace jsem si moc neužil. Ne kvůli těm podmínkám, byli jsme zkrátka pomalí, scházel mi grip a cítil jsem se trochu jako pasažér. Jakmile jsme zahájili Q3, okamžitě jsem cítil, že tam nějaká přilnavost je, v prvních dvou částech jsem ji neměl.

Pořád mám pocit, že jsme nebyli úplně stoprocentní, ale jinak jsme se dotáhli vcelku dobře, takže jsem spokojený. Zítřejší závod si pořádně užiju, chci se pobavit. Osmnácté místo je hodně vzadu, takže nečekám, že na něm dojedu do cíle.“

Ani Verstappen není z penalizace nadšený, stejně jako po většinu kvalifikace nebyl nadšený z přilnavosti přechodných pneumatik. A přestože situace na extrémně mokrých gumách nebyla o moc lepší, výsledek byl příjemným překvapením. Nizozemec nakonec do závodu odstartuje ze 14. místa.

„Dnešní kvalifikace byla pozitivní a já jsem s ní byl spokojený,“ zhodnotil Verstappen. „Být druhý je, samozřejmě, milé překvapení a za mokra si to vždycky užívám. Q1 a Q2 byly při té volbě pneumatik trochu náročné, jelikož se zdálo, že přechodné gumy nikdy nefungovaly úplně dobře.

V Q3 jsem na nových mokrých neměl nejlepší přilnavost, hodně mi to klouzalo a za celou dobu jsem se necítil zcela pohodlně. V jednom kole jsem pneumatiky zchladil a pak moje poslední kolo naštěstí nebylo zrovna špatné. Nebylo perfektní, ale druhé místo pro nás bylo dobrým výsledkem.

Celou dobu jsme věděli, že nás zítra čekají ty penalizace a mít dobrou kvalifikaci znamená, že snad budu startovat patnáctý a ne úplně na konci. Doufejme, že budeme schopni předjíždět, posunout se dopředu, myslím, že reálně můžeme cílit na páté nebo šesté místo.“

Navzdory tomu, že se Red Bullu kvalifikace v Monze velice povedla a penalizace jsou proto obzvláště frustrující, šéfové týmu trvají na tom, že s ohledem na nadcházející závody se jednalo o správný tah.

„Je to frustrující nejen kvůli penalizacím, ale navíc nemáme skoro žádný přítlak,“ poznamenal Helmut Marko. „Proto jsme v dešti tolik ztráceli. Takže neudělat chybu a být v takových podmínkách druhý a třetí ukazuje, jaký potenciál v autě je. Ničeho ale nelitujeme. Není to jen o Singapuru, je to Malajsie a Suzuka, to jsou všechno okruhy pro nás.“

Šéf týmu Christian Horner dodal: „Je škoda, že si musíme odpykat ty penalizace, ale pro teď si tu kvalifikaci užíváme. Druhé a třetí místo je fantastický výkon od obou jezdců. Přinejmenším si fanoušci zaslouží vidět vzrušující Velkou cenu Itálie jako odměnu za veškerou podporu a čekání v tom dešti na tu opožděnou show.“

Diskuse k článku

Napsat komentář