Pro čerstvé fanoušky F1 je dominance Red Bullu bezproblémová, vadí těm starším

Generální šéf formule 1 Stefano Domenicali se rozpovídal o startu nové sezony. V prvních třech závodech přesvědčivě zvítězil Red Bull. Dominance v F1 není nic nového, a tak výhoda rudých býků nad soupeři vadí stálým fanouškům, kteří už nadvládu v F1 zažili. Noví diváci s tím ale problém nemají.

Štítky: FIA Pravidla Stefano Domenicali Zveřejněno 16. 04 2023 — Vašek Štěpánek

Red Bullu patří úvod letošní sezony – do všech prozatímních závodů startoval pilot Red Bullu z prvního místa a také Velkou cenu vyhrál. Stáj z Milton Keynes letos navázala na svou silnou formu z druhé poloviny loňské sezony.

Od konce loňského srpna [od Grand Prix Belgie] vyhrál Red Bull 13 závodů za 14 – výjimkou je jen závod v Brazílii, kde zvítězil Russell s Mercedesem. Aktuálně se zdá, že tým nápojového giganta je až o sekundu na kolo rychlejší než nejbližší soupeři.

Dominance ale sportu škodí, není to tak dávno, co ve formuli 1 dominoval Mercedes a před ním opět Red Bull. CEO F1 Stefano Domenicali chválí Red Bull za silný začátek do nového roku, nemyslí si ale, že takový náskok budou mít rudí býci celou sezonu.

„V první řadě Red Bullu gratuluji, jsou rychlejší než ostatní. Tam, kde teď jsou se dostali proto, že zkrátka odvedli lepší práci než ostatní, tak to prostě je. Jsem si ale jistý, že brzy se začnou ostatní týmy Red Bullu přibližovat.

Dneska máme rozpočtové stropy a také nesmíme zapomínat na trest, který Red Bull obdržel, a to je zkrátka dostihne. Ostatní týmy se už teď přibližují, Aston Martin je blíž špičce a třeba Mercedes udělal v Austrálii velký krok dopředu.

Je těžké si teď představit vzrušující a napínavou sezonu do posledního závodu, ale díky všem důvodům, které jsou ve hře, jsem přesvědčen, že je před námi dlouhý a zajímavý šampionát. Věřím, že ostatní se čelu přiblíží,“ nechal se slyšet Domenicali.

Než k tomu ale dojde, budou se muset fanoušci pravděpodobně ještě chvíli dívat na úspěchy buďto Maxe Verstappena nebo Sergia Péreze. Podle generálního šéfa F1 není dominance problém pro nové fanoušky, ale pro ty, kteří F1 sledují už nějakou dobu.

„Myslím, že dominanci jednoho týmu řeší hlavně fanoušci, kteří F1 sledují dlouhodobě, neboť ji mají s čím srovnávat a nadvládu už zažili. Tím u nich zájem o náš sport lehce upadá, ale pro nové lidi to takový problém není.

Ti jsou nadšeni z akce, kterou vidí a hned je nezajímá kdo a jak dlouho dominuje. Myslím, že tomuto faktoru je přikládána větší váha, než by měla být. Pro nové lidi, sponzory a místa, kde se rozrůstáme, jsou důležitější jiné věci,“ přiznal Domenicali.

Lídr sportu dodal, že díky novým pravidlům již neočekává dlouhodobější dominance. „Podle mého názoru jsme přišli s takovými pravidly, která neumožňují dlouhodobou nadvládu. Jak už jsem řekl, máme rozpočtové stropy a omezený čas testování.

Finance jsou nastaveny tak, aby na ně každý dosáhl a čím výše daný tým v šampionátu skončí, tím méně času na testování v následujícím roce dostane. Myslím si tak, že nás čeká vzrušující budoucnost,“ zakončil optimisticky CEO F1 Stefano Domenicali.