Příval obvinění neustává: Mercedes podle Red Bullu nedovoleně posílil motor

Poradce Red Bullu Helmut Marko tvrdí, že Mercedes nasadil v průběhu sezony vylepšenou verzi svojí pohonné jednotky. Něco takového je přitom v rozporu s pravidly; letos lze totiž nasazovat pouze vylepšení týkající se životnosti agregátu, nikoliv jeho výkonu. Kontroverze v tomto směru ale panují i kolem Red Bullu.

Štítky: Helmut Marko Mercedes Pohonné jednotky Red Bull Zveřejněno 8. 08 2021 — Lukáš Štěrovský

Po dominantních výkonech Red Bullu ve Francii a Rakousku, kde s pomocí motoru Honda na rovinkách Mercedesu snadno ujížděl, přišel v Anglii a Maďarsku obrat. „Nasadili vylepšení nejen na voze, ale také upravili motor,“ vysvětluje Helmut Marko.

Paradoxně to přitom byla právě Honda, která byla zprvu osočována za použití výkonnějšího motoru. Podle spekulací dokonce Mezinárodní automobilová federace vydala po GP Francie neveřejnou technickou směrnici, podle níž musí Honda jezdit s jiným nastavením rekuperace energie. Právě v této oblasti se letos nejvíce zlepšila.

„To je naprostý nesmysl,“ brání se Marko, podle kterého jezdí Red Bull se stejnou verzí motoru od druhého závodu sezony. „Neexistují žádná omezení, ani ze strany FIA, ani od Hondy. Nemuseli jsme snížit výkon motoru, v Maďarsku jsme jeli se stejným agregátem jako ve všech závodech před tím.“

Red Bull varuje: Po letní přestávce plně zaútočíme