Prezident FIA: Nenávist a urážky musí přestat. Zahajujeme konkrétní kroky

Online urážení a nenávist se staly zhoubou našeho sportu. Úroveň trvalé toxicity dosáhla kritického bodu. Je na čase, abychom se všichni sjednotili - a začali jednat.

Štítky: fanoušci FIA Zveřejněno 8. 11 2022 — GPF1.cz

Text: Prezident Mezinárodní automobilové federace (FIA) Mohammed Ben Sulayem:

“Nedávno byla jedna ze stevardek FIA, Silvia Bellotová, terčem výhrůžek smrtí. Je naprosto žalostné, že dobrovolník jako Silvia nebo kdokoli z našich maršálů a činovníků, kteří dobrovolně věnují svůj čas tomu, abychom mohli závodit, je cílem takové nenávisti.

V posledních několika letech se totiž terčem obtěžování a nenávistných příspěvků stala i řada zaměstnanců FIA.

Je naprosto nepřijatelné, aby naši dobrovolníci, činovníci a zaměstnanci byli vystaveni takovým extrémním urážkám. V našem sportu to nemá místo. Má to devastující vliv na naše duševní zdraví a zdraví našich blízkých.

Vždy se budu svých zaměstnanců a dobrovolníků zastávat. A aby bylo jasno: bez těchto lidí by nebylo závodů. Musíme si položit otázku, kdo by chtěl usilovat o to stát se vrcholovým funkcionářem v tomto prostředí? Skutečnost je zřejmá – pokud to bude pokračovat, zničí to náš sport.

Jako rozhodčí a prezident samozřejmě očekáváte, že lidé nebudou souhlasit s vašimi rozhodnutími. Ale měli byste očekávat, že tyto názory a připomínky budou respektovány. To je stále vzácnější.

Pouze společným přístupem dosáhneme určitého úspěchu v boji proti této pohromě našeho sportu.

Tento proces jsme již zahájili prostřednictvím následujících aktivit:

  • Navázali jsme dialog s platformami sociálních médií, aby sehrály svou roli, a začínáme spolupracovat s vládami a ostatními řídícími sportovními orgány, abychom je spojili a přijali pevné závazky ke společnému postupu.
  • Prostřednictvím univerzity FIA zadáváme výzkum digitální nenávisti a toxických komentářů specifických pro sport. Ten poskytne platformu pro sdílení znalostí, vzdělávání a prevenci.
  • Navázali jsme spolupráci se společností Arwen.ai, abychom využili její software umělé inteligence k odhalování a odstraňování urážlivého obsahu na našich vlastních platformách sociálních sítí.

V nadcházejících měsících zahájíme společnou kampaň s využitím síly a dosahu celé naší federace, která čítá 244 motoristických a sportovních organizací ve 146 zemích na 5 kontinentech.

Tato kampaň bude navazovat na spolupráci FIA a Formule 1 v rámci iniciativy Drive It Out.

Více o tom budu hovořit na Velké ceně Abú Dhabi koncem tohoto měsíce.

Vášně ve sportu jsou vysoké, ale online obtěžování, urážení a nenávistné projevy nesmí být tolerovány.

Všichni v našem sportu, od médií, týmů, jezdců a fanoušků, musí hrát svou roli. Nemůžeme to ignorovat. Vyzývám celý ekosystém motorsportu, aby zaujal postoj.

Musíme to potlačit. Musí to přestat.”