Před 11 lety Bernie Ecclestone představil kontroverzní medailový systém

Sezonu by měl vyhrát ne jezdec s největším počtem bodů, ale s největším počtem vítězství. S návrhem přezdívaném medailový systém přišel Bernie Ecclestone, tehdejší šéf F1, 26. listopadu 2008. A dva týdny před začátkem sezony 2009 jej Světová rada motorsportu na svém zasedání schválila! Jenže…

Štítky: Bernie Ecclestone Historie Zveřejněno 26. 11 2019 — Lukáš Štěrovský

Systém, podle kterého měl v platnosti zůstat tehdejší bodový systém (10-8-6-5-4-3-2-1) by rozhodoval o pořadí v šampionátu jen při rovnosti bodů. Jinak měl zvítězit ten, kdo měl na kontě nejvíc vítězství.

„Tento systém je přesně takový, jaký jsem ho navrhoval. Způsobí to, že se jezdci budou hodně snažit o vítězství a jen tak se nespokojí s druhým místem. To uvidíme, až všichni dorazí do Melbourne. Budou to skutečné závody, což je dobré pro fanoušky i sport,“ řekl tehdy Bernie Ecclestone.

Bizarní nápad, který vyvolával negativní ohlasy u veřejnosti, jezdců i členů týmů a médií byl necelých 14 dní před sezonovou 2009 schválen. Jenže jak už to tak ve formuli 1 bývá, situace byla složitější. Pro změnu pravidel na poslední chvíli byl nutný souhlas všech týmů, a ten FIA samozřejmě neměla, přestože Ecclestone tvrdil opak.

O tři dny později se ale ozvali zástupci jednotlivých stájí s tím, že souhlas k takové úpravě pravidel neposkytli a ani neposkytnou. A FIA Ecclestoneův systém medailí pohřbila svojí reakcí: „Pokud ale nyní týmy s novým návrhem nesouhlasí, jeho platnost bude odložena do roku 2010,“ sdělila, čímž přiznala, že souhlas stájí nemá.

O další čtyři dny, tedy týden před startem sezony 2009, tak byl tento „nápad“ z pravidel vymazán, aby se v něm už nikdy neobjevil. Ecclestonovi tato bizarnost neprošla, což si ale vynahradil třeba v roce 2014, když přišel s principem dvojitých bodů za poslední závod…

Diskuse k článku

Napsat komentář