Pamatujete? Šílený nápad dvojitých bodů málem rozhodl o titulu 2014

Bylo to přesně před pěti lety – Grand Prix Brazílie 2014, osmnáctý podnik z celkových devatenácti. Závod, ve kterém vyhrál Nico Rosberg, a přestože na svého kolegu Lewise Hamiltona ztrácel před poslední Velkou cenou rádoby propastných 17 bodů (za vítězství se jich dávalo stejně jako dnes 25), jeho šance na celkový triumf byly díky dvojitým bodům pořád relativně velké.

Štítky: F1 2014 Historie Zveřejněno 9. 11 2019 — Lukáš Štěrovský

Šílený nápad, se kterým přišel tehdejší šéf formule 1 Bernie Ecclestone, se u fanoušků netěšil velké oblibě. Mr. E chtěl původně zavést dvojité body (za první místo by místo 25 bylo bodů 50, za druhé 36 namísto 18 atd.) pro poslední tři závody sezony, nakonec mu tento krok prošel pouze pro závěrečný podnik v Abú Dhabi.

A přestože v průběhu roku takřka všichni napříč padokem vyjadřovali svoje obavy z toho, aby finále sezony nerozhodla nějaká náhoda, Nika Rosberga na okruhu Yas Marina nakonec postihla technická závada, a titul tak bral (nutno říct, že zaslouženě) v první novodobé sezoně hybridní éry Lewis Hamilton a dominantní Mercedes.

V samotném brazilském závodě dokázal Nico Rosberg po startu z pole position uhlídat Lewise Hamiltona za sebou a Stříbrné šípy si tak v tomto pořadí připsaly double. „Celý víkend šel hladce. Musel jsem na to tlačit, abych se ujistil, že se Hamilton nedostane blízko a nepředjede mě. Miluji pravidlo dvojitých bodů,“ řekl pochopitelně spokojený Rosberg, který tak stále živil naději na titul.

Ostatní členové Mercedesu, jmenovitě Lewis Hamilton a šéf stáje Toto Wolff, ale pochopitelně tak nadšení nebyli. „Poslední závod s dvojitými body má potenciál zastínit celou sezónu,“ obával se Wolff. „Víme, proč dvojité body přišly, a dávalo naprostý smysl to udělat působivé pro diváky, ale teď jsme v situaci, kdy by mohly změnit výsledek.“

Jak už jsme psali výše, to se nakonec nestalo a titul bral Lewis Hamilton. Jen pár dní po konci sezony na svém ženevském zasedání rozhodla Komise F1 o zrušení dvojitých bodů, které potkal k úlevě všech jepičí život.

Co se však v kontextu sezony 2019 zdá skoro až šílené, to je fakt, že třetí místo v Brazílii bral tehdy Felipe Massa ve voze týmu Williams! Jednalo se o jeho poslední pódium na domácím Interlagosu. „Fanoušci byli fantastičtí, tohle místo je neskutečné a jsem hrdý na to, že jsem Brazilec,“ rozplýval se po závodě Massa.

Ten se přitom dopustil chyby, když v boxech překročil maximální povolenou rychlost, za což inkasoval penalizaci pěti sekund, navíc pak zajel do špatného boxového stání. Ani to ho ale o stupně vítězů nepřipravilo. „Udělal jsem chybu, protože před závodem měnili pozici naší garáže. Kvůli sluníčku jsem si myslel, že vidím mechaniky v bílé, ale byla to stříbrná McLarenu. Nesnažím se ale o přestup, byla to jen chyba,“ žertoval Brazilec.

Diskuse k článku

Napsat komentář