Rozhovor se šéfkou Williamsu

Je téměř polovina sezóny a Williams se nachází v potížích. Nedaří se mu totiž plnit předsezónní cíle - zejména být na čtvrtém místě v Poháru konstruktérů. Ideální čas na rozhovor s šéfkou týmu Claire Williamsovou.

Štítky: Williams Zveřejněno 18. 07 2017 — Josef Nekvinda

Už víme, že oba vaši piloti jsou schopní, takže to nyní vypadá na auto Williamsu, které se jeví jako největší problém.

Claire Williamsová: Ano, jsem si jistá, že je – ačkoliv bychom to o něm strašně moc nechtěli tvrdit. Ale výsledky mluví samy za sebe. Trápily nás problémy různého charakteru a na různých tratích. Dobu jsme bojovali s pneumatikami, jež jsme nedokázali dostat do toho správného provozního okna, které bychom potřebovali. Takže ano. Pokud bychom byli schopni postavit vítězné auto, tak potom bychom mohli být daleko výše. Ne?

Co v rámci úprav můžeme od Williamsu v příštích několika závodech čekat?

CW: Velký balík úprav jsme přivezli už do Rakouska a ten fungoval jen částečně. Navíc to vypadá, že jsme s těmi úpravami měli problém i na Silverstone. Uvidíme tedy, jak si to sedne v Maďarsku. Doufejme, že lépe!

Zpočátku sezóny byl vaším cílem souboj o čtvrtou příčku s Force Indií. Nyní jste pod tlakem, že brzy budete vyzváni ze strany Toro Rosso. Je v současné chvíli motor Mercedesu tou vaší největší zbraní?

CW: Já si nemyslím, že je tohle všechno úplně pravda. Nechápejte mě špatně. Motor Mercedesu je fantastický a my jsme za skutečně vřelý vztah, který s nimi máme, opravdu rádi. Taky bych ale řekla, že naši jezdci jsou velkou předností a naše auto je v závodním režimu taktéž velmi dobré. V Baku jsme byli třetím nejrychlejším autem a stejně tak v Rakousku, ačkoli v kvalifikaci to nebylo tak brilantní, dokázali jsme dostat naše oba vozy na body. Takže já rozhodně nemohu říci, že by to celé bylo o motoru. Sezóna 2014 byla celá o motoru, ale teď už ne.

omv-promo

Felipe opravdu vypadá, že by i v příštím roce rád závodil. Dovedete si to také představit?

CV: Každý pilot, který je schopen poskytnout to, co Felipe poskytuje, pak nevyhnutelně bude vhodný na sedačku i pro příští rok. Ale je to na nás ještě strašně brzy, abychom mohli o tomto tématu diskutovat. Upřímně toho teď máme hodně, než abychom se mohli na to soustředit. Potřebujeme se zaměřit na naši výkonnost a také na boj s Force Indií. Máme na ně velkou ztrátu. Jezdecké složení pro sezónu 2018 není tak vysoko v naší agendě.

Existovala nějaká šance na návrat Valtteriho Bottase nebo tahle loď už definitivně odplula?

CV: Ano, tahle loď už odplula (smích). Odvádí velmi dobrou práci. Je skutečně hezké ho sledovat. A je hezké vidět, že se dostal do týmu, který mu může nabídnout vše, po čem vždy toužil.

Dotaz: Šéf Mercedesu Toto Wolff o Williamsu řekl, že je skvělým místem pro takové talenty. Není smutné, že je nemůžete využít pro své účely?

CW: Jasně. Nechceme jen vychovávat talenty, ale chceme je využít pro sebe. My se určitě do této pozice jednou vrátíme.

Když mluvíme o novém talentu, jak si vysvětlujete nedávný vzestup Lance Strolla?

CV: Všechno je to o tvrdé práci a odhodlání. Vím, že se to snadno říká, ale jestliže skutečně něčeho chcete dosáhnout, pak musíte pracovat tvrdě a vyvinout spoustu úsilí. A Lance prozatím udělal vše, co jsme po něm chtěli. Řekli jsme mu, že jediné, co po něm letos chceme, je progres. Když se podíváte na prvních několik závodů, všechno to bylo o seznámení se a všechno tohle už je pryč. Prokázal sílu svého charakteru a osobnosti pod velkým tlakem. Bylo na něj mnohem více tlaku než třeba na ostatní nováčky a on zachoval chladnou hlavu a zvládl to. Upřímně ani nechápu jak, s takovým množstvím tlaku. Zůstal soustředěný a zlepšoval se víkend od víkendu. Nakonec to přešlo v takto neuvěřitelný obrat. My všichni jsme věděli, že Lance je talent, teď to ví všichni okolo.

VIDEO: Upoutávka na nový dokument o Williamsu

Čekali jste od něho, že jeho velká chvíle nastane za takových okolností? Je to druhý nejmladší pilot historie, který stanul na podiu.

CV: Vím, a když se na něho valila ta obrovská kritika v prvních šesti závodech, vždy jsem říkala – ‘Podívejte se na Vettela, Ricciarda nebo Räikkönena.‘ Ti to taktéž nezvládli ve své první polovině sezóny o moc lépe. Měli podobné výsledky. Kanada už byla špetkou toho, co přijde, ale výsledek z Baku byl fenomenální. A na tenhle výsledek dosáhl po svých zásluhách. Trochu škoda, že to nebylo druhé místo, ale nakonec si myslím, že na tom nikomu tak moc nezáleží a nejméně pak jemu. Bylo to jeho první pódium a to bylo všechno, co bylo důležité. A abych byla upřímná, pak nikdo z nás nečekal, že by se to mohlo stát v jeho nováčkovské sezóně. Ale stalo se. Možná máme budoucí superstar.

Poslední otázka. Jste v očekávání prvního potomka, půjdete na mateřskou dovolenou? Mohlo by to být poprvé, co šéf týmu F1 využije této příležitosti.

CW: Ha. Ano, protože jsem první šéf týmu, který bude mít dítě. Ano, vezmu si nějakou mateřskou. Moje miminko se má narodit v průběhu října. Já se na částečný úvazek vrátím v únoru a zpátky na plný úvazek budu připravená se startem nové sezóny. Na některé závody bude cestovat se mnou. Pochopitelně ne všechny, ale na pár ano. Nechci ho nechat doma samotné a navíc můj partner také pracuje v týmu, což ulehčuje život – budeme rodina na cestách a ono bude malým závodníkem. Další generace Williamsů.

Diskuse k článku

Napsat komentář