Cosworth jako první otevřeně potvrdil úmysl vstoupit do F1

Britská Cosworth jako první potvrdila, že analyzuje možnosti svého návratu do formule 1 po skončení současné éry pohonných jednotek na konci sezony 2020. Nová generace motorů by totiž měla být jednodušší, a tím pádem také levnější na vývoj.

2 Štítky: Cosworth Pohonné jednotky Zveřejněno 18. 07 2017 — Tomáš Richtr

Cosworth má ve formuli 1 velkou tradici. Poprvé se ukázal s vozem Lotus během sezony 1963 a zůstal v ní až do roku 2006, kdy končily desetiválce. V letech 2010 až 2013 dodával osmiválce dnes již neexistujícím týmům HRT, Virgin, Marussia, než se před příchodem nové hybridní generace motorů zase stáhl.

Cosworth byl založen před téměř 60 lety v Londýně právě se zaměřením na závodní motory. Se 167 vítězstvími (někdy pod hlavičkou Ford) je druhým nejúspěšnějším dodavatelem motorů. Firma sídli v britském Northamptonu, v okrese Northamptonshire v regionu East Midlands. Leží na řece Nene. Asi sto kilometrů na sever od Londýna a 80 kilometrů jihovýchodně od Birminghamu.

„Vedeme nějaké diskuze a od mnohých týmů se nám dostává velké podpory,“ řekl výkonný ředitel Cosworthu Hal Reisiger. „Dostáváme se do situace být schopni zavázat se našemu návratu do formule 1.“

Vyjádření Cosworthu je zajímavé v tom smyslu, že není známá technická specifikace nové generace motorů F1. Ta ale musí být definována již brzy, protože vývoj motorů pro ročník 2021 musí začít nejpozději příští rok.

„Navíc máme informace o tom, že by to chtěli o rok dříve posunout,“ prozradil Hal Reisiger.

Je zřejmé, že možnosti návratu nebo vstupu do F1 zvažují i další automobilky, ale vše je zatím pouze ve fázi úvah.

Diskuse k článku

Napsat komentář