Po zákazu grid girls opustí F1 od další tradice

Mnohými fanoušky oplákavaný konec grid girls na sklonku sezony 2017 není jedinou tradicí formule 1, která musela ustoupit tlaku současné doby. V letošním roce zaniknou i populární předzávodní atrakce v podobě přeletů vojenských stíhacích letounů.

Štítky: F1 Grid girls Zveřejněno 22. 01 2022 — Lukáš Štěrovský

Ukázka vojenské techniky, která jde ruku v ruce s motorsportem, je tradiční součástí předzávodní podívané na mnohých okruzích. V Británii baví davy letka královského letectva, v Itálii zase stíhačky vypouští barvy italské trikolóry (na snímku) na znamení podpory domácího Ferrari.

S tím je však konec. Během této sezony a pro roky nadcházející budou tyto aktivity zakázány, jak tvrdí server RacingNews365.com, který se dostal k e-mailu, jenž obdrželi od vedení F1 promotéři závodů.

Důvody jsou dva: jednak snaha o snížení uhlíkové stopy a emisí, jednak se formule 1 obává, aby přehlídky tryskáčů nebyly vnímány jako demonstrace vojenské síly jednotlivých zemí.

Podle zprávy ale budou moci promotéři alespoň využít přeletů civilních a komerčních strojů – za předpokladu, že letecké společnosti, kterým patří, budou využívat udržitelná paliva.