F1 se musí vyvarovat dalších ostudných kontroverzí

Generální ředitel formule 1 Stefano Domenicali říká, že sport se musí vyvarovat opakování matoucích a kontroverzních závěrů z posledních dvou jezdeckých bojů o šampionát.

Štítky: F1 FIA FOM Stefano Domenicali Zveřejněno 16. 02 2023 — Jiří Košta

Chyby sportovního řídícího orgánu, FIA, zastínily dva závody, ve kterých Max Verstappen získal své dva tituly. Tento sport se poprvé dostal do kontroverze na konci roku 2021, když ředitel závodu FIA F1 Michael Masi porušil jeho pravidla při zařizování restartu v posledním kole na Grand Prix Abú Dhabí, což ovlivnilo výsledek mistrovství světa.

I když výsledek boje o titul v roce 2022 nebyl tak vyrovnaný, šampionát byl přesto znovu zahalen ve zmatku ohledně uplatňování pravidel tohoto sportu.

„Tyto věci by se neměly stávat,” přiznal Domenicali v rozhovoru.

FIA zahájila generální opravu svého řídícího aparátu pro F1 v návaznosti na sérii Abú Dhabí. Změny z toho vyplývající byly dokončeny minulý měsíc a zahrnovaly přesun Steva Nielsena z F1 do FIA v roli sportovního ředitele.

Nielsenův příchod ukázal, že řídící orgán tohoto sportu a držitel komerčních práv „spolupracují velmi úzce,“ řekl Domenicali.

„Protože je důležité, abychom měli lidi, kteří chápou potřeby nás všech pracovat pro skvělý sport. A víme, že se v tomto ohledu hodně diskutovalo a že je velmi důležité udělat krok vpřed.“

Domenicali se chce v budoucnu vyhnout dalším kontroverzím.

„Dokážeme pochopit, co je FIA, co je FOM. Máme formuli 1. Formuli 1 jako jednu značku a důvěryhodnost této značky skutečně souvisí s tou, která musí odvádět perfektní práci v roli, kterou mají.“

FIA a F1 se od té doby, co na konci roku 2021 převzal prezidentský úřad Mohamed Ben Sulayem, dostaly do stále většího rozporu v řadě otázek.

Liberty Media, vlastník F1, byla obzvláště rozhořčena komentáři Ben Sulayem na sociálních sítích, které zpochybňovaly zprávy, že zvažuje nabídku od Saúdskoarabského veřejného investičního fondu na koupi série za 20 miliard dolarů. Zástupci F1 označili poznámky Bena Sulayema za „nepřijatelné“.

„Dopis byl důležitý pro objasnění role každého z nás,“ řekl Domenicali. „Myslím, že není co komentovat, protože si myslím, že jak jsem řekl, musíme se soustředit na to, co věříme, že je správné pro růst tohoto sportu.

Věříme, že i kdyby to byla jen zpráva, která nebyla novinkou, mohu-li říci, že hodnota našeho sportu roste, měli bychom být všichni šťastní, protože to znamená, že všichni odvádíme skvělou práci.”

Domenicali bagatelizoval návrh na tření mezi těmito dvěma orgány, ale dal jasně najevo, že očekává zlepšení v jeho fungování ve druhém roce od doby, kdy Ben Sulayem vyhrál volby do prezidentského úřadu.

„Když se loni stal novým prezidentem Mohamed Ben Sulayem, bylo jasné, že je normální, když na místo přichází nový prezident, že existuje manifest, který musí respektovat.

To byl jeho návrh před členy, kteří ho hlasovali, a je potřeba a čas se přizpůsobit, abychom měli správný tým, aby posoudil správnou roli v rámci FIA s ohledem na roli v šampionátu F1.” A není žádným tajemstvím říci, že klíčem k úspěchu sportu je nechat každého dělat svou práci a zajistit, že ji děláme správným způsobem ve prospěch růstu tohoto sportu. Jakýkoli druh ‚personalismu‘, jakákoli věc, která k tomu není užitečná, není třeba komentovat, protože máme veškerý zájem zajistit, aby náš sport rostl.

Musíme odvést lepší práci jako držitel komerčních práv, tým a jezdec musí dělat svou vlastní práci, aby to udělali správným způsobem. A totéž platí pro FIA, která má [měla] jeden rok na rozvoj, aby rostla, pracovala na novém týmu a ona musí odvést práci, protože každý vložil svou důvěryhodnost do rukou toho druhého. V tom jsme všichni zajedno. Pokud někdo nedělá správnou práci, bude to problém.”

Nismo Electric Sports Car má být elektrickým nástupcem GT-R