Pneumatiky F1 bude od sezony 2020 dodávat Pirelli nebo Hankook

Vedle Pirelli se do tendru na dodávku pneumatik týmům F1 přihlásila jihokorejská společnost Hankook. Ta bude mít ale problém s tím, že pokud by vyhrála, musí pro sezonu 2020 dodat současné třináctipalcové pneumatiky a vzápětí od sezony 2021 už pak osmnáctipalcové.

1 Štítky: Hankook Pneumatiky Zveřejněno 30. 09 2018 — GPF1.cz

FIA prohlásila, že jak Pirelli tak Hankook se kvalifikovaly do tendru po technické a bezpečnostní stránce. Nyní bude záležet na FOM, aby dohodla komerční podmínky spolupráce. Z této diskuze pak vzejde vítězný dodavatel.

Skupina Hankook Tire je jihokorejská společnost zabývající se výrobou pneumatik. Založena byla v roce 1941 v Soulu. Hankook Tire group je celosvětově sedmý největší výrobce pneumatik. Hankook Tire založil v roce 1941 dědeček pana Jae Hun Chung, jako společnost s názvem Joseon. V roce 1968 byla společnost přejmenována na Hankook Tire Manufacturing. Název “Hankook” vznikl tak, že se výslovností podobá tomu, jak se v korejštině řekne slovo “pneumatiky”.

Hankook dodává pneumatiky do prvovýroby automobilkám jako je BMW, Mercedes-Benz, Audi, Ford, Honda, Nissan, Mitsubishi, Toyota, Opel, Seat, Volkswagen, Škoda a dalším.

Hankook představil první závodní pneumatiky před více než dvaceti lety již v roce 1992 a od té doby neustále pracuje na vývoji nových modelů, směsí a rozměrů pro všechny disciplíny automobilového sportu. Ať jsou to špičkové mezinárodní okruhové série DTM a ELMS, vytrvalostní 24-hodinové závody, formulový šampionát FIA F3 nebo mistrovství světa a Evropy v rallye WRC a ERC, jsou pneumatiky Hankook zásluhou jezdců, jakými jsou Xavier Pons (Ford Fiesta R5), Toni Gardemeister (Škoda Fabia Super2000), Andreas Mikkelsen (Ford Fiesta Super2000), Mattias Ekström (Audi A4 DTM), David Coulthard (Mercedes C AMG DTM), Ralf Schumacher (Mercedes C AMG DTM), Dominik Farnbacher (Ferrari F458 LMGT2) a mnoha dalšími, prezentovány na nejvyšších příčkách a díky jejich poznatkům jsou pneumatiky neustále vyvíjeny a zdokonalovány.

Široká nabídka modelů závodních pneumatik pod obchodním označením Hankook Ventus zahrnuje aktuálně pneumatiky v rozměrech od 13“ do 19“, v několika směsích, v suchém i mokrém provedení pro okruhové závody, závody do vrchu, asfaltové, šotolinové a sněhové rally, ale také tzv. track-day semi-slick pneumatiky s homologací do běžného provozu.

Kvalitu a spolehlivost pneumatik Hankook oceňuje již několik let i celá řada jezdců na českých a slovenských tratích se špičkovými vozy WRC, S2000, produkčními vozy, historickými vozy, formulovými vozy i vozy kategorie GT, mezi nimiž můžeme jmenovat například Jaroslava Orsáka, Martina Vlčka, Karla Trněného, Martina Hudce, Petra Trnovce, Tomáše Růžičku, Pavla Ševčíka, Jakuba Čapku, Břetislava Enge, Petra Němce, Petra Hejhala, Stanislava Budila, Petra Hustého, Jiřího Stránského, Anatoly Okoloviche, jezdce českých týmů, účastnících se vytvalostního seriálu 24H Series, jako například Scuderia Praha (Ferrari 458 Italia GT3) nebo RTR Projects (KTM X-BOW GT3) a mnoho dalších

Diskuse k článku

Napsat komentář