Pirelli: Máme všechny možné informace, ale ve Vegas si týmy stejně budou stěžovat

Pirelli očekává, že ať udělá v přípravě na Velkou cenu Las Vegas cokoli, týmy stejně nebudou spokojené.

Štítky: GP Las Vegas Pirelli Pneumatiky Zveřejněno 4. 11 2023 — GPF1.cz

“Je to krok do neznáma, myslím, že pro všechny,” řekl šéf programu Pirelli Mario Isola. “V Las Vegas bude zima, je to silniční okruh. Proto jsme s týmy spolupracovali a předem jsme je požádali o simulace, abychom se pokusili pochopit, kolik okruh přenáší na pneumatiky.

Měli jsme informace od společností, které vyrábějí asfalt, abychom pochopili, jak abrazivní je asfalt a jakou úroveň prokluzu můžeme očekávat. Nad Las Vegas však stále visí spousta otazníků. Rozhodli jsme se použít tři nejměkčí směsi z nabídky, abychom se pokusili vytvořit přilnavost. Dovedu si představit velký vývoj (evoluci vlastnosti povrchu) trati a velmi nízkou přilnavost.

Takže si [týmy] budou stěžovat! To je ale v pořádku. Zvládneme i tuto situaci. Ale je to velká neznámá. Rychlá trať, dlouhé rovinky, vysoká rychlost a vůbec podmínky, které je dost těžké zvládnout.”

Na dotaz, zda simulace z hlediska energie připomínají nějaké jiné okruhy, Isola řekl:

“Srovnávali jsme s Baku, ale myslím, že Baku… Ano, je tam dlouhá rovinka, ale po zbytek okruhu je to úplně jiné. Ale některé naše předpoklady jsme založili na Baku.”

Mario Isola ještě řekl:

“Před Las Vegas a také v loňském roce jsme hodně diskutovali s Formulí 1 a FIA. Vzpomínám si, že jsem o Las Vegas začal diskutovat s Rossem Brawnem, takže je to už docela dávno. Samozřejmě nemůžeme změnit počasí, nemůžeme zvýšit teplotu. Výzvou by mohlo být udržení teploty v pneumatikách. Proto jsme se rozhodli vybrat tři nejměkčí směsi.

A pak, jak už jsem řekl, je to trochu skok do neznáma, protože máme jen data založená na simulaci, nic jiného. Takže se snažíme udělat maximum, ale bereme v úvahu, že pneumatiky jsou homologované, takže nemůžeme vyrobit speciální pneumatiku pro Las Vegas, stejně jako nemůžeme vyrobit speciální pneumatiku například pro Monte Carlo.

Takže je to tak, jak to je, a my prostě musíme vybrat tu nejlepší možnost, kterou máme.”