Možnost konkurence v dodávkách pneu pro F1 “není na pořadu dne”

Domenicali trval na tom, že pokud se nenajde způsob, jak řešit náklady, nebude zájem o více než jednoho dodavatele.

Štítky: Pirelli Pneumatiky Zveřejněno 10. 10 2023 — GPF1.cz

FIA potvrdila očekávaného vítěze výběrového řízení na dodávku pneumatik týmům do roku 2027, s opcí na sezonu 2028. Marketingoví šéfové F1 přitom nejsou nakolněni, že by v budoucnu existoval více než jeden dodavatel pneu.

“Myslím, že tento bod byl přijat společně s FIA, abychom se ujistili, že jsme schopni kontrolovat náklady ekosystému F1,” řekl o dohodě s jediným dodavatelem šéf F1 Stefano Domenicali. “To byl hlavní důvod, proč jsme přešli od konkurenční bitvy dodavatelů pneumatik, kdy jsme měli hodně testování, kde jsme měli hodně najeto a kde bylo hodně vývoje a výzkumu, to bylo opravdu výhodné. Ale náklady byly opravdu obrovské.

Proto jsme z tohoto směru přešli do nové situace. Je předčasné uvažovat o tom, že by to mohla být možnost do budoucna. Pokud jde o aktuální situaci, kdy je kontrola nákladů velmi relevantní, řekl bych, že jsme se ještě nerozhodli s jistotou, ale zatím není na pořadu dne, zda by to mohlo být v budoucnu možné. Ale je to relevantní bod, protože pokud budete v budoucnu schopni kontrolovat pomocí různých mechanismů náklady, proč ne?

Ale zatím to není na pořadu dne v rámci diskuse společně s FIA a s týmy.”

Očekává se, že Pirelli po skončení své poslední smlouvy z F1 odejde. Výkonný viceprezident společnosti Marco Tronchetti Provera však zdůraznil, že vítá konkurenci na trati.

“Myslím, že je důležité zdůraznit, že Pirelli se v rámci motoristického sportu účastní více než 300 šampionátů po celém světě,” řekl. “Ve většině z nich jsou i jiní dodavatelé a my jsme rádi, že můžeme s ostatními dodavateli soutěžit. Takže to pro nás nikdy nebyl problém. Pro nás to byla vždy příležitost, konkurovat ostatním, protože dodáváme pneumatiky pro prestižní vozy, prémiové vozy. Jsme velmi rádi, protože je to příležitost prokázat naši technologii.”