Oliver Bearman pilotem dne v pro Red Bull vítězné GP Saúdské Arábie

Ve Velké ceně Saúdské Arábie opět přesvědčivě na prvních dvou místech dojely vozy týmu Red Bull. Oliver Bearman se stal u fanoušků přesvědčivě pilotem dne.

Štítky: GP Saúdské Arábie Oliver Bearman Zveřejněno 9. 03 2024 — GPF1.cz

Z prvního místa startující Verstappen vedl nájezd do první zatáčky, zatímco Perez se na chvíli dostal před Leclerca na druhé místo, ale musel ho jezdci Ferrari zase přepustit. Fernando Alonso (Aston Martin) se jen tak tak udržel na čtvrtém místě před McLareny Oscara Piastriho a Landa Norrise – jehož vůz poskočil vpřed na startovní čáře těsně před zhasnutím červených světel – a dvojicí Mercedesů George Russella a Lewise Hamiltona.

Piastri na začátku druhého kola předjel Alonsa v první zatáčce a dostal se na čtvrté místo, zatímco náhradní jezdec Ferrari Oliver Bearman (který startoval na měkkých pneumatikách) se o desáté místo popral s vozem RB Yukiho Tsunody.

Perez na začátku čtvrtého kola vyfoukl Leclercovi druhé místo a Red Bull tak vedl. Verstappen už byl o 2,4 s vepředu.

Lance Stroll z Astonu Martin v sedmém kole narazil do bariéry ve 22. zatáčce, když v rychlosti 140 km/h narazil do bariréy v předchozí zatáčkce, což způsobilo safety car a poslalo většinu pole do boxů.

Red Bull stavěl oba vozy najednou, ale s časem 4,6 s mezi nimi se mu právě podařilo absolovat jejich zastávky v boxech bez většího zdržení, ale Perez způsobil, že Alonso musel brzdit, aby se vyhnul Mexičanovi, když se vrátil ze svého boxu. Za to dostal Perez časový trest.

Norris zůstal na dráze a vedl před Verstappenem a Hamiltonem, kteří také nezajížděli do boxů. Perez si udržel pozici na trati před Leclercem, který se prohnal před Piastriho a Alonsa. Nico Hulkenberg (Haas) a Zhou Guanyu (Sauber) také zůstali na trati.

Závod pokračoval v 10. kole, kdy Norris vedl před Verstappenem, Hamiltonem a Perezem. Těsně po restartu se střetli Alex Albon (Williams) a Kevin Magnussen (Haas), Magnussen později za incident dostal desetiminutový trest.

Norris si udržel vedení. O tři kola později však Verstappen Norrise předjel a znovu se ujal vedení, stejně jako Perez Hamiltona.

Leclerc v 15. kole předjel v 1. zatáčce svého budoucího týmového kolegu Hamiltona a dostal se na čtvrté místo.

Piastri a Hamilton se pak o dvě kola později střetli v první zatáčce v boji o páté místo. Perez dostal 5sekundovou penalizaci za nebezpečné vypuštění, ale v 18. kole se dostal před Norrise na druhé místo.

V polovině zvodu vedl Verstappen nad dosud nepotrestaným Perezem o téměř 7 sekund. Norris, který se za svůj start obešel bez trestu, se dostal na třetí místo před Leclerca a bojujícího Hamiltona a Piastriho.

Leclerc předjel Norrise ve 27. kole, zatímco Piastri si dal práci s tím, aby se dostal před Hamiltona – v 35. kole ho předjel v 1. zatáčce, ale vyjel mimo trať a musel ho znovu pustit.

Hamilton zajel do boxů o dvě kola později a ve sprintu do cíle přešel na měkké pneumatiky a dojel na devátém místě. Norris zastavil o kolo později, také na měkké pneumatiky, a vyjel z boxů těsně před Hamiltonem.

Bearman při svém debutu předvedl několik pěkných manévrů, jel sedmý, ale za ním Norris a Hamilton na čerstvějších pneumatikách.

Verstappen vyhrál o 8 s před Perezem, jehož 5s penalizace byla nepodstatná, protože Leclerc (který zajel nejrychlejší kolo v závěrečném okruhu) byl daleko za ním na třetím místě. Piastri skončil čtvrtý, před Alonsem a Russellem.

Bearman se při svém debutu v F1 udržel skvělou jízdou na sedmém místě před Norrisem a Hamiltonem. Hulkenberg dojel desátý za Haas poté, co jeho potrestaný týmový kolega Magnussen odvedl hrdinskou práci a udržel ty za sebou na uzdě, aby mu umožnil provést zastávku v boxech a znovu se před ně zařadit.