Nebýt Ferrari v Le Mans, místo Bearmana jedou Giovinazzi nebo Shwartzman

Frédéric Vasseur, šéf týmu Scuderia Ferrari, prozradil, že se rozhodli během Velké ceny Saúdské Arábie posadit do vozu SF24 Olivera Bearmana, a nikoliv Antonia Giovinazziho, protože Ital má nabitý program mimo mistrovství světa formule 1.

Štítky: Antonio Giovinazzi Oliver Bearman Robert Shwartzman Zveřejněno 17. 03 2024 — GPF1.cz

Vzhledem k tomu, že Carlos Sainz nemohl závodit kvůli nemoci, která byla nakonec diagnostikována jako zánět slepého střeva, potřebovalo Ferrari na poslední chvíli náhradu, která by převzala jezdecké povinnosti před závěrečným tréninkem, a pro svůj debut ve Velké ceně na okruhu Jeddah Corniche Circuit byl vybrán závodník formule 2 Oliver Bearman. Ferrari se mohlo rozhodnout přivést zkušeného jezdce, jako je Giovinazzi, který je součástí jejich seznamu rezervních jezdců, ale vzhledem k tomu, že Ital závodí ve vytrvalostním mistrovství světa FIA, bylo rozhodnuto, že ani on, ani Robert Shwartzman nebudou přicházet v úvahu pouhý týden poté, co závodili ve své hlavní sérii.


Právě vyšlo nové číslo online magazínu KOLO na KOLO. Předplatné zde.

  • Nejhorší týmový manažer F1 historie
  • Začátek konce McLarenu
  • Hodnotíme šance týmů na letošní titul
  • Jaký je prezident FIA ve skutečnosti petrolhead
  • Co nového v pravidlech přináší letošní sezona
  • O předchůdci dnešního DRS

Vychází jako čtrnáctideník. Lze číst interaktivně online nebo stáhnout jako PDF. Prohledni si magazín číslo 03/2024:


“Rozhodnutí jsem přijal v zimě, protože mi loni přišlo trochu hloupé chtít po Antoniovi, aby jel 22 nebo 24 závodů, když souběžně jel program Le Mans,” řekl šéf týmu Fred Vasseur. “Le Mans je pro nás dost důležitá – je to obrovská výzva – a já nechci po Antoniovi nebo Shwartzmanovi chtít, aby s námi cestovali a týden po Kataru [úvodní závod sezony WEC] dělali F1 a mezi tím závod. Proto jsme se rozhodli, že když bude Ollie s námi, bude rezervou, a když s námi nebude, bude v simulátoru.”

Bearman se za důvěru Ferrari odvděčil vynikajícím sedmým místem před krajany z Británie Lando Norrisem a Lewisem Hamiltonem a osmnáctiletý jezdec prozradil, že před závodem dostal vzkaz pro od čtyřnásobného mistra světa Sebastiana Vettela.

“Před závodem jsem dostal spoustu gratulací a také vzkazů pro štěstí,” řekl Bearman. “Můj nejoblíbenější byl od Sebastiana Vettela. Jsem jeho velkým fanouškem už od jeho začátků. Až do jeho odchodu do důchodu jsem vždycky fandil Sebovi. Takže dostat od něj vzkaz bylo opravdu výjimečné. Vědět, že mě tak trochu sleduje, mě trochu tlačilo, ale byl to příjemný tlak.”

Bearmanovi za jeho úsilí pogratuloval také generální ředitel Formule 1 Stefano Domenicali, zatímco objetí, které dostal od Hamiltona, když vystupoval z vozu, v něm vyvolalo pocit hrdosti na to, čeho dosáhl. Po svém výkonu v Džiddě se dočkal pozitivních komentářů i od dalších jezdců, včetně Fernanda Alonsa a Maxe Verstappena, a mohl tak odjet se vztyčenou hlavou a v první desítce šampionátu jezdců.

“Po závodě mi Domenicali poslal opravdu hezkou zprávu, která mě opravdu potěšila,” dodal Bearman. “A po závodě mě objal i Lewis Hamilton. To bylo hezké, že pro mě závod tak trochu uznal. Byl to pro mě hrdý okamžik.”