Kdo je Oliver Bearman

Po zahájení třetího tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie se v časových tabulkách objevilo nové jméno. Několik chvil před zahájením tréninku bylo potvrzeno, že Oliver Bearman ve Ferrari nahradí Carlose Sainze, kterému byl diagnostikován zánět slepého střeva.

Štítky: Ferrari Oliver Bearman Zveřejněno 8. 03 2024 — GPF1.cz

Zatímco Bearman se již dříve objevil ve volných trénincích za tým Haas v roce 2023, závod v Džiddě bude jeho první velkou cenou F1. To je tlak sám o sobě, ale pro osmnáctiletého nováčka, který debutuje s Ferrari, je to možná o to větší výzva. Bearman však na cestě k tomuto okamžiku na mnohé zapůsobil.

Bearman se narodil 8. května 2005 v Chelmsfordu v hrabství Essex – mimochodem ve stejný den, kdy Fernando Alonso, s nímž bude v Džiddě sdílet startovní rošt, skončil druhý ve Velké ceně Španělska 2005 – a jeho cesta k motorsportu začala v osmi letech na motokárách. Mladík se hned v prvním roce umístil v první pětce Velké ceny Velké Británie v motokárách, odkud se posunul na vyšší příčky a získal několik titulů, než v roce 2020 přestoupil do závodů formulových vozů.

Bearman v tomto roce startoval v šampionátech ADAC F4 a italském šampionátu F4 a v každé kategorii získal vítězství a několik pódií. Po přestupu z týmu US Racing do Van Amersfoort Racing pro sezony 2021 Bearman působivě vyhrál oba tituly a cestou získal celkem 17 vítězství.

Na konci roku 2021 se Bearman stal členem Ferrari Driver Academy a v roce 2022 debutoval ve Formuli 3 v týmu PREMA Racing. Zatímco při svém prvním závodě v Bahrajnu nováček původně projel cílem na první pozici, pětisekundová penalizace za traťové limity ho odsunula na druhé místo a přenechala vítězství Isacku Hadjarovi.

Přesto Bearman v průběhu sezony zaznamenal několik slibných výsledků, než si v Belgii připsal své první vítězství. Ačkoli se jeho šance na vítězství v šampionátu zdály být před finále sezony v Monze mizivé, Bearman se nevzdal a v hlavním závodě svedl těsný souboj se Zanem Maloneym a Victorem Martinsem. Martins nakonec získal vítěznou korunu, zatímco Bearman zakončil svou premiérovou sezónu ve F3 na třetím místě. To mu stačilo k tomu, aby si vysloužil pozvánku do Formule 2 pro rok 2023.

Bearman, který zůstal v týmu PREMA, si užil první silnou sezonu v F2. V Baku zvítězil ve sprintu i v hlavním závodě a další vítězství si připsal v Barceloně a Monze. Rok zakončil na šestém místě v pořadí jezdců.

To však nebyl Bearmanův jediný úspěch v roce 2023. V říjnu Brit poprvé usedl za volant vozu F1, když v italském Fioranu testoval Ferrari specifikace 2021.

Pro někoho to byl emotivní okamžik, Bearman po absolvování 400 kilometrů na trati řekl:

“Přijela moje máma a táta. Máma říkala, že plakala, když jsem vyjížděl z boxů, což bylo docela vtipné. Je hezké je tu mít, byli se mnou po celou mou dosavadní cestu a tohle je velký milník – první test F1 – takže je to opravdu hezké.”

Kilometry umožnily Bearmanovi zúčastnit se dvou tréninků pro Haas v posledních fázích sezóny F1 2023, přičemž mladý jezdec absolvoval svůj premiérový víkend F1 v Mexiku a poté následoval výjezd do Abú Zabí.

Bearmanovy výkony v FP1 si vysloužily uznání některých přihlížejících, včetně Ayao Komatsua z Haasu, který v té době působil jako technický ředitel týmu před svým nedávným povýšením na šéfa týmu.

Po svém prvním vystoupení za tým v Mexiku Komatsu o Bearmanovi řekl:

“Myslím, že mu nelze nic vytknout. Vedl si opravdu dobře. Po celou dobu od počáteční přípravy byl velmi profesionální, velmi, velmi snadno se s ním jednalo v každém jednotlivém procesu, nemám si na co stěžovat. A pak dnes, s tím klidem, postupy, kterým rozuměl, pochopil cíle každé jednotlivé jízdy. Opravdu neudělal chybu.”

Bearman se také vrátil do akce za Haas v testu po sezóně 2023 v Abú Zabí. Jen o několik týdnů později byl teenager potvrzen jako rezervní jezdec Ferrari i Haasu pro rok 2024, kdy se zúčastní i své druhé sezony F2.