Norris už na své kamarády z dětství nemá čas

Pilot formule E Sacha Fenestraz je po společném pobytu v Guildfordu stále velkým kamarádem Landa Norrise - ale kvůli popularitě hvězdy F1 je těžší ho sehnat než kdy dřív. 

Štítky: Lando Norris Motorsport Zveřejněno 30. 03 2024 — GPF1.cz

Sacha Fenestraz byl kdysi spolubydlícím Landa Norrise – ale teď ho má na háku. Fenestraz, hvězda Formule E od Nissanu, bydlel se superhvězdou McLarenu v Guildfordu, když byli oba ještě mladičkými talenty. Sdíleli malý byt, ale přesto se v jejich předním pokoji našlo místo pro dvojici závodních simulátorů. Norrisův vzestup na výsluní v očích veřejnosti však znamená, že jeho WhatsApp se nyní vymkl kontrole – a často mu chybí zprávy od starých kamarádů.

Jehan Daruvala, další Norrisův kamarád z dětství, který se v sobotu ráno během tokijské E-Prix postavil na startovní rošt formule E vedle Fenestraza, také často čeká na odpovědi. Norris však své přátele v plně elektrické sérii bedlivě sleduje – a byl jedním z prvních, kdo Fenestrazovi pogratuloval, když v minulé sezoně získal v Kapském Městě pole position.

“Není nejlepší v odpovídání,” směje se Fenestraz. “Mluvil jsem s Jehanem, který je s ním také dobrý kamarád, a shodli jsme se, že se s ním nesnažíme mluvit přes WhatsApp, protože prostě neodpovídá! Je to skvělý chlap a máme spolu výborný vztah. Když jsem měl v Kapském Městě pole position, gratuloval mi. Byl jsem také vloni na Velké ceně Monaka, takže zůstáváme v kontaktu.

O závodění spolu nemluvíme. V těch několika málo případech, kdy jsme spolu, rádi doháníme životní resty. Moc se nevídáme, takže spíš doháníme, než abychom se bavili o práci.”

Je jasné, proč si Norris a Fenestraz tak dobře rozumí. Stejně jako Norris je i Fenestraz ve svém paddocku veselým chlapíkem. Vždy se usmívá a je v týmu vtipálkem. Ale když si nasadí přilbu, je to něco jiného – jak loni za nesnesitelně bolestivých okolností zjistil jeho závodní inženýr. Při Fenestrazově premiérovém závodě formule E v Mexico City se do interkomu rozzuřil tak hlasitě, že nakonec svému kolegovi na druhém konci trati protrhl ušní bubínek.

“Už si ani nepamatuji proč, ale prostě jsem vykřikl,” říká čtyřiadvacetiletý závodník. “Měl nasazená velká sluchátka, a když jsem křičel, skutečně jsem mu poškodil ušní bubínky. Šel k doktorovi a měl několik problémů. Prostřednictvím rádia se vyjadřuji hodně, ale někdy možná až moc. Jakmile jsem na trati, jsem úplně jiný člověk. Nikdy předtím jsem neměl situaci, kdy byste mohli poslouchat svou rádiovou komunikaci pro televizi, a několikrát jsme viděli, že se dokážu rozčílit a naštvat na situace. Překvapil jsem i sám sebe tím, jak na některé věci reaguji, ale rád se trochu projevuji. Někdy možná až příliš. Rád jsem prostě sám sebou. Možná bych určité věci, jako jak reaguji, jak se rozčílím, možná změnila, ale vždycky jsem věděla, že se musím trochu zlepšit.”

Fenestraz jde do víkendového tokijského závodu jako nechtěný hrdina z rodného města, přestože má francouzsko-argentinský původ. Během závodění v sériích Super Formula a Super GT strávil v Japonsku téměř čtyři roky, kdy se formovala jeho kariéra, a vybudoval si tam řadu podporovatelů. Jezdí také pro japonskou značku Nissan, která oblékla své vozy do jednorázového speciálního lakování na počest historicky první návštěvy Formule E v ulicích Tokia.

“Mám v Japonsku velkou základnu fanoušků,” říká Fenestraz. “Myslím, že je pro mě po Argentině největší, takže jet tam je pro mě jako domácí závod, obzvlášť s Nissanem. “Dostal jsem tam od fanoušků tolik vzkazů, že se nemohou dočkat, až mě uvidí na trati v Tokiu, takže si myslím, že to bude velký závod nejen pro výrobce, ale i pro mě a mou vlastní kariéru.”

Vůz Nissan v letošní sezóně prokázal, že má na to, aby bojoval o vítězství v závodech. Fenestrazův týmový kolega, Oliver Rowland z Barnsley, má na svém kontě již dvě umístění na stupních vítězů. Vozy McLaren, které začátkem měsíce zvítězily v Sao Paulu, jsou poháněny stroji Nissan.

Série Formule E je však velmi konkurenční, což dokládá i skutečnost, že první čtyři závody sezóny měly různé vítěze z různých týmů.

“Byl to jeden z důvodů, proč jsem snil o tom, že budu jezdit v této kategorii, abych se mohl neustále testovat proti nejlepším jezdcům na světě,” říká Fenestraz.