“Ve Formuli 1 závodí firmy, v MotoGP závodí týmy”

Bývalý šéf týmů F1 a MotoGP Davide Brivio vypíchl rozdíl mezi F1 a MotoGP.

Štítky: Davide Brivio MotoGP Motorsport Zveřejněno 6. 04 2024 — GPF1.cz

Po odchodu od Suzuki se Davide Brivio vydal na dobrodružnou cestu do Formule 1, kde byl součástí týmu Alpine jako ředitel závodních expanzních projektů (poté, co měl týmu ve skutečnosti šéfovat), a nyní, po třech letech, se vrátil do MotoGP s týmem Trackhouse Racing, přesněji řečeno s týmem se zkušenostmi ze čtyřkolových šampionátů. Brivio se podíval na některé rozdíly mezi kategoriemi a řekl, že “ve Formuli 1 závodí firmy, v MotoGP týmy”.

Šéf týmu amerického týmu, satelitu Aprilie, se pro MotoSprint rozpovídal o svém dobrodružství mimo MotoGP a ujistil, že je do tohoto sportu stále “zamilovaný”:


Nové číslo online magazínu KOLO na KOLO

  • Víme, co všechno a proč se odehrává v Red Bullu
  • Jak Hamilton mazaně vyjednal smlouvu s Ferrari, a obešel všechny
  • Opravdu nejsilnější parnerství v F1
  • Bernie Ecclestone, jak jej neznáte
  • O prvním automobilovém závodě

PŘEDPLATNÉ na webu kolonakolo.cz


“Určitě. Hodně, jinak bych zůstal doma. Ve své kariéře jsem toho hodně nacestoval, rád si to zopakuji. Vášeň pro mou práci zůstala nedotčena, ba dokonce bych ji definoval jako dále rostoucí a upevňovanou. Kdyby tomu tak nebylo, asi bych dělal něco jiného”.

Poté přišel se zajímavým srovnáním toho, jak vypadá závodění, pokud jde o značky z jednotlivých kategorií, od F1 po MotoGP:

“Ve Formuli 1 závodí firmy, v MotoGP závodí týmy. Čtyřkolky se těší obrovským ekonomickým a lidským zdrojům, protože auto je logicky větší než dvoukolka.

Na formulovém autě pracuje mnoho lidí a téměř každý kus se vyrábí ve vlastní režii, kromě pneumatik, brzd a mála dalších věcí. Mezi pohonnými jednotkami v hybridním uspořádání a aerodynamickými částmi se nikdy nepřestává inovovat”.

Také v F1 jsou velké investice z mnoha stran:

“Sport si žádá velké zdroje, velký počet inženýrů, autonomní, ale vzájemně propojená oddělení. Pokud vyčíslíme rozdíly, jsou velké”.