Neprošel. Kdo mohl být novým týmem F1 a jaké měl plány?

FIA nedávno vybrala ze čtyř přihlášených jednoho úspěšného, který by se měl podívat do Formule 1 jako nový tým. Jeden z neúspěšných uchazečů nyní prozradil své plány.

Štítky: 2026 FIA Liberty Liberty Media Motorsport Zveřejněno 30. 09 2023 — Petr Horák

Novozélandský výrobce Rodin nakonec ve výběrovém řízení neuspěl. Má se za veřejné tajemství, že FIA si vybrala projekt amerického týmu Andretti. Rodin ale ve čtvrtek vydal prohlášení, ve kterém poodhalil své plány o vstupu do Formule 1.

Tým řekl: “Nechceme tímto prohlášením kritizovat FIA nebo se dožadovat přehodnocení rozhodnutí. Plně respektujeme výsledek. Jde nám jen o sdělení informace, která je ve veřejném zájmu, a chceme o tom komunitu Formule 1 informovat.”

Herci Martin Stránský a David Novotný jsou exkluzivními hosty plzeňského představení KOLO na KOLO 19. října v CineStaru. VSTUPENKY tady.

Rodin plánoval vyrábět vozy pro F1 ve své továrně na Novém Zélandu, v níž nedávno vznikl okruhový speciál FZero a vedle níž je také vlastní testovací okruh. Trať u továrny má také zamýšlený dodavatel motorů, Ferrari. Není jasné, v jaké fázi byla jednání, ale právě s italskou automobilkou se chtěl Rodin spojit.

Nejzajímavějším bodem novozélandského plánu ale byla otázka jezdecké sestavy. “Zavázali jsme se rezervovat jednu sedačku pro ženskou pilotku. Testovali jsme na naší trati Liama Lawsona, Jamie Chadwick a Louise Sharpa ve voze F3 a našem vlastním Rodinu FZed, který je o něco rychlejší než F2. Jamie podala vynikající výkon a pokud by byla k dispozici, okamžitě by to místo dostala,” prozradil Rodin o jezdcích.

Díky vlastnictví týmu Carlin také Rodin věřil, že může juniorům nabídnout vhodnou cestu až do Formule 1. Carlin totiž soutěží F4, britské F3, F3 a F2. “Andretti má za sebou dlouhou a úspěšnou historii závodění ve Spojených státech, ale náš program nabízí přímý postup do F1 díky působení v britských a evropských šampionátech,” poznamenal Rodin.

Co se týče financí, hodlal se tým spolehnout na svého zakladatele Davida Dickera, který by měl mít jmění přesahující miliardu dolarů.

“Vážíme si možnosti zúčastnit se tohoto procesu FIA a přejeme všechno nejlepší týmu Andretti a jejich úspěšnému projektu. Automobilka Rodin bude nadále posouvat hranice motorsportu a bude usilovat o dokonalost ve světě závodění,” uzavřel své prohlášení neúspěšný uchazeč o tým ve Formuli 1.