Aston Martin už spolupracuje s Hondou na statutu “továrního týmu”

Aston Martin se již začíná připravovat na život týmu, které je tovární stájí formule 1 společnosti Honda pro rok 2026.

Štítky: Aston Martin Honda Zveřejněno 29. 09 2023 — GPF1.cz

Aston Martin se sídlem v Silverstonu, který v současnosti pohánějí zákaznické motory Mercedes, zahájil rok 2023 jako nejbližší soupeř Red Bullu – jehož spolupráce s Hondou skončí po roce 2025. Výkonnost Aston Martinu se však snížila, protože zavedené tovární týmy jako Mercedes a Ferrari zvýšily svou výkonnost díky vývoji v průběhu sezóny.

“Naše aktualizace nebyly tak úspěšné, jak jsme očekávali,” přiznává šéf týmu Mike Krack. “Klademe si otázku, zda naše metody a směr vývoje byly správné, takže do budoucna bude třeba provést nezbytné změny,” dodal.

Aston Martin, za jehož volantem sedí dvojnásobný mistr světa Fernando Alonso, investoval do nové továrny a brzy zprovozní vlastní aerodynamický tunel. Zároveň nyní probíhají přípravy na pracovní život s Hondou.

“V současné době nakupujeme převodovku a zadní zavěšení od Mercedesu,” řekl šéf konstrukce Aston Martinu Luca Furbatto, který byl přetáhnut z týmu Alfa Romeo-Sauber. “V roce 2026 dosáhneme s Hondou statusu továrního týmu,” dodal. “Mnohé se změní a my budeme muset pro vůz realizovat řadu nových projektů.”

Je zřejmé, že Aston Martin má ambice připojit se k Ferrari, Mercedesu a Red Bullu jako skutečný “špičkový tým” ve Formuli 1 – dalším krokem budou tovární motory Honda.

“V minulosti tomu tak nebylo, ale od zavedení hybridních pohonných jednotek vyhrávají mistrovství světa pouze tovární týmy,” řekl Furbatto. “Jsme velmi spokojeni s tím, co dostáváme od Mercedesu, nicméně co se týče architektury vozu, částečně nás vede Mercedes. Dostáváme rozměry pohonné jednotky, převodovky a zadní části, takže musíme přizpůsobit design našeho vozu tomu, co nám poskytují.

Herci Martin Stránský a David Novotný jsou exkluzivními hosty plzeňského představení KOLO na KOLO 19. října v CineStaru. VSTUPENKY tady.

Do roku 2026 budeme mít s pohonnou jednotkou od Hondy a vlastní převodovkou kontrolu nad vlastním osudem. Pokud chceme udělat další krok k vítězství, musíme to udělat,” dodal.

Furbatto prozradil, že “schůzky” a “dohady” s Hondou již probíhají.

“Jak můžete ocenit, pro ně je to ještě brzy, ale motor 2026 se rychle vyvíjí,” řekl. “Vyměňujeme si nápady a oni reagují neuvěřitelně pozitivně.”