Největší monacké triumfy

Ve formuli 1 se toho od roku 1950 hodně změnilo, de facto vše. Jen jedna věc zůstala od první sezony šampionátu stejná – výjimečnost Velké ceny Monaka. Vítězství v ulicích Monte Carla řadí piloti mezi ta nejexkluzivnější. Následující článek se proto věnuje těm největším výhrám těch nejlepších v Monaku.

Štítky: GP Monaka Historie Zveřejněno 28. 05 2022 — Vašek Štěpánek

Stirling Moss: celkem 3 výhry

Největší výhra: 1961

Legendární Brit se stal prvním pilotem F1, který v Monaku vyhrál hned třikrát a je to právě Mossův třetí triumf, který je vnímán jako ten největší úspěch v monackých ulicích. I samotný pilot tuto výhru v Monaku 1961 pojmenoval jako svou nejlepší.

Mossův Lotus 18 v daném roce výrazně ztrácel na silné Ferrari 156Ss se ‚žraločím nosem‘, i tak dokázal Brit získat pole position. Moss hned po startu o první místo sice přišel, ale ve 14. kole si jej vybojoval zpět.

Závod se nesl v duchu velkého boje o prvenství mezi Richiem Gintherem, a právě Stirlingem Mossem, který jako jediný stíhal úchvatně rychlému Ferrari. Moss závod vyhrál, ale další pilot, který nezávodil ve Ferrari skončil až pátý, a to o dvě kola pozadu.

Jackie Stewart: celkem 3 výhry

Největší výhra: 1971

Jackie Stewart podobně jako Moss vyhrál celkem tři Grand Prix Monaka. Nejdominantnější a zároveň to nejlepší vítězství přišlo v roce 1971. Létající Skot vyhrál mokrou kvalifikaci o více než jednu sekundu nad Jackiem Ickxem, který se svým Ferrari startoval druhý.

V samotném závodě Stewart rovněž deklasoval konkurenci a vyhrál s náskokem větší než půl minuty. Druhý tehdy dojel Ronnie Peterson. V daném roce Stewart vyhrál ještě další čtyři závody a zajistil si druhý titul mistra světa.

Lewis Hamilton: celkem 3 výhry

Největší výhra: 2008

Lewis Hamilton chtěl už od začátku své kariéry vyhrát v Monaku, neboť jeho vzor Ayrton Senna si monacké knížectví podmanil. Brit následně v Monte Carlu vyhrál třikrát, jednou se musel bránit před rychlejším Verstappenem a podruhé zase těžil ze smůly Ricciarda.

Bylo to ale hned první vítězství v roce 2008, které je tím nejlepším v Monaku. Tehdejší pilot McLarenu startoval až třetí, po startu se ale dokázal dostat na druhé místo. Následně dostal Hamilton na mokré trati defekt a vše se zdálo být ztracené.

Když ale trať začala osychat, začal Hamilton úřadovat – smazal ztracený čas, dostal se na první místo a dokázal si ještě vyjet dostatečný náskok pro další pit-stop. Tento výkon je Britův jeden z vůbec nejlepších, nejen v Monaku…

Nico Rosberg: celkem 3 výhry

Největší výhra: 2013

Bývalý pilot Mercedesu se rovněž svými třemi výhrami v Monaku zapsal mezi nesmrtelné. Nico Rosberg v Monte Carlu navíc vyrůstal, a tak motivace vyhrát Velkou cenu Monaka byla větší než u ostatních soupeřů.

Rosberg se nakonec dočkal v roce 2013, byl to navíc Rosbergův druhý triumf v kariéře. Pilot Mercedesu překvapivě získal pole position před týmovým kolegou Hamiltonem a díky dobré strategii si vedení udržel až do cíle.

Mistr světa z roku 2016 poté vyhrál v Monaku ještě v sezoně 2014 a 2015. Před osmi lety těžil Němec z velkého technologického náskoku Mercedesu před konkurencí. O rok později Rosberg vydělal na špatné strategii Lewise Hamiltona.

Alain Prost: celkem 4 výhry

Největší výhra: 1986

Alain Prost není tak často zmiňován s prostředím Monaka jako například Schumacher nebo Senna. I přesto dokázal Francouz ve zrádných ulicích monackého knížectví vyhrát celkem čtyři závody v letech 1984, 1985, 1986 a 1988.

Poprvé zde Prost vyhrál za sporných okolností, kdy byl závod předčasně přerušen. V roce 1985 Prost zase těžil z technické poruchy Ayrtona Senny, podobně jako v roce 1988, kdy jen pár kol před koncem Senna boural.

Rok 1986 byl ale jiný, právě zde si Prost vysloužil přezdívku ‚profesor‘. Senna, Mansell a Alboreto se vzájemně naháněli v boji o pole position a svými manévry si zhoršily časy na kolo. Poté ale přišel klidný Prost.

Ten po přečtení svých poznámek ze sešitu usedl do vozu a díky čistému vzduchu na trati získal prvenství v kvalifikaci. Samotný závod nebyl nijak zajímavý nebo dramatický – Prost jen dobře odstartoval a ujal celému startovnímu poli.

Graham Hill: celkem 5 výher

Největší výhra: 1965

Graham Hill se díky dvěma vítězstvím v Monaku v letech 1963 a 1964 stal ‚expertem‘ na ulice Monte Carla. Svou roli Hill plnil také v roce 1965, kdy opět vedl závod. Poté ale přišla velká nehoda, po které musel Hill vystoupit z auta a roztlačit jej z únikové zóny.

Hill přišel o vedení, když jej předjeli piloti Lorenzo Bandini, John Surtees, Jackie Stewart a Jack Brabham. Poté, co Hill znovu naskočil do pochroumaného monopostu, ztrácel na vedoucí skupinu přes půl minuty.

Během následujících 40 kol ale přišlo něco úžasného – Graham Hill se dokázal dotáhnout na vedoucí piloty, a dokonce je i předjet. Tím Hill potřetí ovládl Monako a vysloužil si přezdívku ‚Mr. Monaco‘, kterou potvrdil ještě dvěma triumfy v letech 1968 a 1969.

Michael Schumacher: celkem 5 výher

Největší výhra: 1997

Michael Schumacher v Monaku zažil několik smolných (diskvalifikování z kvalifikace), ale i šťastných (nejrychlejší kolo v kvalifikaci v roce 2012) momentů. První vítězství Němce v ulicích monackého knížectví přišlo v roce 1994, v prvním závodě po Sennově smrti.

Nejlepší výsledek zde ale Schumacher zaznamenal v roce 1997. Pilot Ferrari sice startoval ‚až‘ jako druhý, brzy se ale dokázal dostat do vedení. Jeho spanilá jízda za vítězstvím představovala 50sekundový náskok v cíli na druhého Barrichella.

Ayrton Senna: celkem 6 výher

Největší výhra: 1992

Jen pro zamyšlení… Ayrton Senna startoval celkem do deseti závodů v Monaku, šest z nich vyhrál. Co zbylé čtyři? V prvním případě byl závod předčasně ukončen kvůli silnému dešti, do té doby ale Senna rychle stahoval vítězného Prosta.

Při druhé příležitosti Sennovi jen pár kol před koncem odešel motor a musel předčasně závod ukončit, a to byl první. Ve třetím případě dojel na stupních vítězů a ve čtvrté situaci, kdy Senna nevyhrál došlo ke zbytečné nehodě jen pár kol před cílem.

Senna se tak dá nazvat nejlepším pilotem monacké historie. To největší vítězství přišlo v roce 1992. V dané sezoně byl Nigel Mansell a Williams FW14B nezastavitelnou kombinací, kdy Brit vyhrál všech pět předcházejících závodů.

Také v Monaku startoval Mansell na pole position a dokonce vedl 73 kol ze 78. Pilot Williamsu ale dostal defekt, čímž se na první pozici dostal Senna v McLarenu. Legendární Brazilec byl následně schopen za sebou držet velmi rychlého Mansella na čerstvých gumách.

Pilot McLarenu udělal správně snad každý nájezd do zatáčky, a nakonec proťal cílovou pásku na prvním místě. Tím Senna vyrovnal rekord Grahama Hilla v počtu vyhraných závodů v Monaku (pět) a v následujícím roce Brazilec vyhrál ještě jednou.