Páteční tréninky v Monaku: Ferrari v roli favorita

Formule 1 tentokrát zavítala do prestižního Monaka. V obou pátečních trénincích, které se zde od letošní sezony skutečně konají v pátek, a ne ve čtvrtek, vypadalo nejlépe Ferrari, které následuje Red Bull. Solidní pátek za sebou mají také McLareny.

Štítky: GP Monaka Zveřejněno 27. 05 2022 — Vašek Štěpánek

První trénink byl poznamenán vysokými teplotami – trať měla dokonce přes 50 stupňů. Týmy v úvodu sáhly po tvrdých pneumatikách, poté postupně přešly na měkké, což bylo vzhledem ke kritičnosti kvalifikace očekávaným krokem.

Důsledkem toho bylo často se měnící pořadí na špici. Kromě jezdců Ferrari a Red Bullu se na lepších pozicích objevil také McLaren a AlphaTauri, naopak Mercedes se ‚trápil‘ a okupoval místa na konci nejlepší desítky.

Valtteri Bottas měl tradičně špatný pátek – odjel jen dvě kola. Podobně na tom v FP1 byl také Mick Schumacher, který musel svůj Haas odstavit u vjezdu do boxů a na chvíli se tak vyvěsily červené vlajky. U obou pilotů byl problém s MGU-K.

V první šedesátiminutovce ještě došlo k pár výletům mimo trať v první zatáčce a v šikaně za tunelem. Jinak měl první trénink vcelku klidný průběh a nejrychlejší čas zajel domácí hrdina Charles Leclerc před Pérezem, Sainzem a Verstappenem.

Ve druhém tréninku už byl na trati Schumacher i Bottas. Odpolední program byl akčnější než FP1 – po patnácti minutách v sekci u bazénu boural Daniel Ricciardo, který měl na kontě jen dvě odjetá kola. Trénink tak pro Australana skončil předčasně.

Kontakt se zdí hlásili také Russell a Norris, oba jezdci ale mohli pokračovat v jízdě. Mladý pilot McLarenu je po angíně ve formě, také ve druhém tréninku obsadil páté místo a potvrzuje roli nejlepšího ze zbytku světa.

Mercedes se po FP1 dokázal zlepšit, pořád je to ale hodně daleko od špičky a vypadá to spíše na boj s McLarenem o páté až osmé místo. Nejrychlejší čas zajel opět Charles Leclerc, který touží po prolomení své domácí kletby.

Za Monačanem skončil druhý pilot Ferrari Carlos Sainz před třetím Sergiem Pérezem a čtvrtým Maxem Verstappenem. Mexičan je zatím v Monte Carlu v lepší formě než týmový kolega, když se v obou trénincích umístil na lepších pozicích.