Názor: Urážení Hamiltonova přechodu na veganství nedává smysl

Lewis Hamilton během víkendu GP Singapuru oznámil, že po dvouletém odříkání veškerého masa kromě ryb definitivně přešel na čistě veganskou stravu. Vzdává se tak jakýchkoliv masných, mléčných a vaječných výrobků a vůbec všech živočišných produktů.

3 Štítky: Lewis Hamilton Zveřejněno 25. 09 2017 — Šimon Trantina

Tento krok většinou ve světě vzbudil pozitivní emoce a podporu, také však posměšky, útoky a znevažování veganství jako filosofie stylu života. Nejčastěji se všude možně po internetu objevuje argument, že Hamilton jako pilot formule 1 létá v tryskovém letadle, jezdí auty a tím znečišťuje ovzduší, čímž záchraně planety a životního prostředí brání.

Tento styl uvažování však není na místě. Ano, Hamilton opravdu létá soukromým tryskáčem a vlastní několik nejen sportovních vozů, jejichž zplodiny jsou pro přírodu opravdu škodlivé. Hlavním cílem veganství však (logicky) není zbavit ovzduší zplodin ze spalovacích motorů, ale bojkotovat a protestovat proti velkochovu zvířat.

Ten je totiž po celém světě naprosto brutální. Jak sám trojnásobný mistr světa poznamenal, k přechodu na veganství ho přesvědčil jediný dokumentární film o zacházení se zvířaty, od narození předurčenými k porážce. Drcení tříměsíčních kuřat zaživa na běžícím páse či stovky vepřů na farmách natěsnaných přímo na sobě celé dny bez jakéhokoli prostoru k pohybu jsou jedny z tisíců příkladů zacházení s chovnými zvířaty.

Z komentářů internetových diskutérů nebo přímo k Britově kroku vyjadřující se skupince farmářů z Anglie vyplývá, že Hamilton jako člověk, který se živí závoděním, a dokonce se opovážil letět letadlem, nemá jako takový žádné právo něco pro přírodu udělat. To je ale nesmysl.

Každá snaha pro zlepšení situace ohledně životního prostředí by měla být vážená a v žádném případě není zbytečná. Už vůbec by neměla být považována za prohřešek proti čemukoli. Lewis Hamilton nejenže sám přispívá k pokusům o řešení velmi závažného problému, on i jako osobnost, ke které miliony lidí vzhlížejí, dává o tomto problému vědět a jde tak ostatním příkladem.

„Zatím necítím, že bych o něco přicházel. Každý vegan, se kterým jsem mluvil, mi řekl, že rozhodnutí o přechodu na neživočišnou stravu bylo nejlepší možné. Když jsem viděl, jak se zachází například s kravami, řekl jsem si, že to ignorovat nemůžu. Je to velmi kruté a já toho nechci být součástí,“ obhajuje svůj krok Hamilton.

„Navíc, když se podíváte, jaké přípravky jsou dávány do masa, které pak jíme a které nám ucpávají tepny, nemůžete to přehlížet. Nechci za dvacet let být diabetikem nebo dostat něco jiného. Zatím se stravuji bez problémů, ale v průběhu sezony mám okolo sebe kuchaře. Až se vrátím domů a bude to na mě, určitě to bude těžší. To bude opravdová zkouška,“ řekl o svém rozhodnutí jezdec Mercedesu ještě v Singapuru.

Diskuse k článku

3 komentáře: “Názor: Urážení Hamiltonova přechodu na veganství nedává smysl”

  1. Medved Nuladevet napsal:

    palik8 seš uplněimo. jen tak mimochodem ty plná planeto polí. z čeho asi vyroste kráva? když se cpeš steakem, cpeš se kykama zmetabolizovanejma na maso, ale mínus energie, kterou vydá ta kráva. kdybys se těma kytkama cpal rovnou, bude jich potřeba míň

  2. palik8 napsal:

    Kdyby veškeré lidstvo přešlo na veganskou stravu, tak by možná byla zvířata zachráněna před velkochovy, ale stejně by vymírala. Pastviny by totiž vystřídala pole, což by znamenalo další pesticidy, odlesňování, erozi půdy atd. Co by nezabily jedy z pesticidů, to by zemřelo kvůli ztrátě domova. Spíš by to planetě ještě víc uškodilo. A argumenty veganů o tom, že nejí maso, protože jim vadí zabíjení, jsou dost krátkozraké. Vždyť to samé dělají i těm rostlinám. Ty jsou také zabíjeny zaživa, jen nemůžou křičet, neteče z nich krev a nelezou z nich střeva. Boj proti velkochovům rozhodně podporuji, ale veganství není řešení.

  3. trencherman napsal:

    Ať se stravuje jak chce, je to jeho věc. Mě zajímají jen jeho výkony na trati a jeho jídelníček mi je šuma fuk. Kdykoli porazí Vettela, tak mu zatleskám a pak si dám stejk se slaninou a vajíčkem .-))

Napsat komentář