Názor: Kauza Verstappenova odporu už bohužel nemá žádné dobré řešení

Malá příhoda v týmu Red Bull na konci GP Brazílie nemá ani jedno dobré řešení, pouze špatné dopady. Vytvořila nepříjemnou kontroverzi, která je pouze další příčinou, proč se lidé budou zase jenom zbytečně hádat.

Štítky: Max Verstappen Sergio Pérez Zveřejněno 17. 11 2022 — Tomáš Richtr

Pokud se něco má řešit (nebo prát špinavé prádlo) za zavřenými dveřmi, mělo by to celé zůstat za zavřenými dveřmi. Max Verstappen, když do rádia vysvětloval, že už od léta hovoří o tom, ať mu Red Bull nedává týmové rozkazy na výměnu pozice s kolegou, dodal, že pro to má své důvody.

Za těmito důvody si stojí, ale odmítá o nich hovořit jak on, tak celý tým. Max Verstappen musel vědět, že se jeho rádiové vyjádření dostane na veřejnost a že probudí jednu z nejsilnějších emocí lidstva: zvědavost. Je tedy naivní se teď zlobit, že veřejnost má hlad po vysvětlení.

Nizozemští novináři mající blízko k Verstappenovi (a nezapomeňme, že komunita F1 je velmi malá, hodně provázaná, a paní Drbna vládne pevnou rukou) pak do světa pustili informaci o svém přesvědčení, že pra-příčinou toho všeho je kolize Sergia Péreze v závěru kvalifikace na letošní GP Monaka. Ona kolize znemožnila Verstappenovi zlepšit svůj čas a Pérez o den později závod vyhrál.

Zvědavost je stejně silná jako touhla podělit se o nějakou ‘důvěrnou’ informaci. Doufejme tedy, že nizozemští novináři měli dobře rozmyšleno, co dělají. Protože pokud by to nebyla (alespoň z velké části) pravda, pak vyrobili teorii, která si už žije vlastním životem, aniž by se lidé zabývali tím, jestli je vůbec pravdivá.

Pokud není pravdivá teorie o kvalifikaci na GP Monaka, pak se pochopitelně nelze divit, že fanoušci i média budou spekulovat, jako důvody to Max Verstappen má, a proč se svým týmem jedná, jako kdyby on byl tím nejvyšším šéfem. A hlavně: proč s ním tak, jako s nejvyšším šéfem Red Bullu, komunikuje samotný tým! Jako kdyby byl tým v pozici jednoduše sklapnout podpatky a situaci akceptovat. (Což nakonec i udělal.) Absence jakéhokoli vyjádření ve stylu ‘spekulace o úmyslech Sergie Péreze v kvalifikaci na GP Monaka jsou nesmysl’ také nepomáhají.

Jako kdyby na každém šprochu bylo pravdy trochu. A tým se před veřejností chrání (protože špinavé prádlo se pere doma). A Verstappen v kombinaci se svými krajany – novináři tuhle týmovou ochranu destabilizoval.

Pokud Pérez boural schválně (sám Pérez to v dějišti GP Abú Dhabi odmítl), není sporu o tom, že to tým ví. A jestli to ví tým, ví to i Max Verstappen. Vznikem odůvodněného podezření se tím dostala pod tlak Mezinárodní automobilová federace, která by z povahy své role a poslání nyní měla jednat. Ať je výsledkem tohoto jednání potvrzení podezření, nebo jeho popření.

Vznikla tím situace, kterou formule 1 nepotřebuje. Leda byste byli milovníkem skandálů!

Carlos Sainz prozradil, že piloti kolidují úmyslně častěji, než je nám (veřejnosti a novinářům) známo. Dal tím najevo, že se jedná o (ne běžnou, ale) používanou taktiku. Ve světle jeho slov pak může být Pérezova nehoda z kvalifikace na GP Monaka brána jako součást boje. Ale součást, kterou Max Verstappen v Brazílii takříkajíc pomstil.

Co teď s tím? Hejt, který to všechno nastartovalo, byl tak velký, že Red Bull musel veřejně vyzvat k tomu, aby ustal. Lidé vyhrožují smrtí nejen Verstappenovi, ale i jeho blízkým a příbuzným. Šílená doba.

Na začátku současné kontroverze byla jedna rádiová komunikace, o které musel Verstappen vědět, že způsobí něco velkého. Jako kdyby nechtěl jenom mlčet, nebo maximálně říci “vysvětlím na debrífinku”, nebo “ne přes rádio”. Jako kdyby chtěl, aby se svět dozvěděl o tom, že…

… má své důvody. A svět, aby po těch důvodech začal pátrat.