Šampionát F1 eSports umírá

Budoucnost oficiální série esportů Formule 1 se po zrušení víkendové události ocitla v nejistotě.

Štítky: F1 Esports Zveřejněno 18. 12 2023 — GPF1.cz

Mistrovství světa F1 Sim Racing 2023, dříve známé jako F1 Esports Series Pro Championship, se koná již sedmou sezónu. Prožívá však problematický začátek první sezóny od svého rebrandingu. Po narušení úvodního podniku minulý měsíc mluvčí Formule 1 potvrdil, že jeho druhé dějství o uplynulém víkendu bylo “odloženo”, ale neuvedl, kdy se uskuteční.

“Formule 1 může potvrdit, že druhý podnik mistrovství světa F1 Sim Racing 2023 byl odložen,” uvádí se v prohlášení. “F1 bude i nadále spolupracovat s týmy a partnery z oblasti esportu a včas poskytne další aktuální informace.”

V seriálu se utkává 20 jezdců v oficiální závodní hře Formule 1, F1 23 od EA Sports. Oficiálně je zastoupeno všech 10 týmů Formule 1, ale vozy jsou nastaveny na stejnou výkonnost, aby soutěž kladla důraz na dovednosti jezdců. Zatímco předchozím sezónám se dostalo značné propagace a marketingu ze strany Formule 1 a týmů, úvodní dějství letošního šampionátu ve Stockholmu – první živý podnik konaný osobně od začátku pandemie – nebylo předem vůbec propagováno. Z původně plánovaných dvou závodů byl nejprve první úplně zrušen. Zahajovací závod sezóny se uskutečnil následující večer a vyhrál jej esportový pilot Alfy Romeo Thomas Ronhaar.

SHÁNÍŠ ORIGINÁLNÍ VÁNOČNÍ DÁREK?
PŘEDPREMIÉRA FILMU FERRARI s TALKSHOW –
VSTUPENKY ZDE

Druhé kolo šampionátu se mělo uskutečnit o uplynulém víkendu, ale nebyly poskytnuty žádné oficiální informace o místě konání ani o tom, na kterých okruzích se bude závodit. Ve videu, které na svůj YouTube nahrál esports závodník Williamsu Marcel Kiefer, několikanásobný vítěz závodů v simracingové sérii, vyjádřil svou frustraci ze začátku sezóny.

“To, co se děje v pozadí, je dost zničující pro všechny jezdce a členy týmu, kteří tak tvrdě pracují na tom, aby se to všechno uskutečnilo,” řekl Kiefer. “Je to na nic a doufám, že se to brzy změní, protože po prvním kole bylo hodně vzrušení, od všech jezdců, od všech týmů. Zaslouží si pořádný šampionát – fanoušci si zaslouží pořádný boj o titul. Jsem přesvědčen, že se to nakonec vyřeší. Nevím kdy – myslím, že to nikdo neví.”

První dvě sezóny mistrovství světa v simulátorech F1 vyhrál současný esportový jezdec týmu Alfa Romeo Brendon Leigh. V roce 2019 získal titul jezdec Ferrari esports David Tonizza, předtím Jarno Opmeer získal zpětně prvenství pro Alfa Romeo a Mercedes esports. V loňském roce zvítězil v seriálu F1 22 závodník McLaren Shadow Lucas Blakeley.