GP Kanady: Kubicova pohádka se šťastným koncem

Strašlivá havárie, při které na Roberta Kubicu působilo šílené přetížení 75G, nezanechala na Polákovi příliš stop. Hned následující sezonu si zde připsal své první vítězství a pohádka měla šťastný konec.

Štítky: Historie Robert Kubica Zveřejněno 10. 06 2020 — Lukáš Podstata

Psal se rok 2007 a šestý podnik formule 1 hostil kanadský okruh, který nese jméno po Gillesovi Villeneuvovi. Kvalifikace se Kubicovi příliš nepovedla a startoval překvapivě až z osmé pozice. Nikdo však netušil, jaké drama nám závod přinese. Probíhalo 27. kolo a Kubica zaútočil při nájezdu do třetího sektoru na Jarna Trulliho. Došlo ke vzájemnému kontaktu a pilot BMW Sauber ztratil část předního přítlačného křídla.

Následovala ztráta kontroly na vozem a v rychlosti 230 km/h náraz do bariéry. Vůz se po tomto kontaktu několikrát přetočil a byl zcela zdevastován. Divákům se zatajil dech a měli o mladého talenta strach. Naštěstí polský pilot odešel z nehody takřka nezraněn. Jediným problém byl pohmožděný kotník. Po vyšetřování této nehody, FIA vydala prohlášení, že při nárazu na Kubicu působila síla ohromných 75G. Je tedy obrovským štěstím, že tzv. monocock zafungoval na výbornou a splnil svůj účel.

Už tady by se dalo říci, že měla pohádka šťastný konec. Osud si však pro Roberta Kubicu připravil ještě jedno překvapení, které se odehrálo na stejném místě jen o rok později. Polák ale v tehdejším rozhovoru přiznal, že návrat na kanadský okruh nebyl úplně příjemný. „Nevěděl jsem, co cítit, když jsem přišel ve čtvrtek na okruh. Vzpomínám si, jak jsem se díval na zeď, kde jsem narazil. Byla to velká nehoda, ale naštěstí se mi nic nestalo. Na druhou stranu pocity jsem měl opravdu smíšené, ale řekl jsem si, že musím jít dál.”

Velkým soupeřem pro BMW Sauber v sezoně 2008 byl McLaren. V Kanadě se Kubica umístil v sobotní kvalifikaci na druhém místě za Lewisem Hamiltonem. Závod však vlivem dobré strategie, a i částečnému štěstí patřil Sauberu, který si odvezl double. Kdo vyhrál? Ano! Byl to Robert Kubica, který rok před tímto triumfem měl obrovskou havárii. Toto vítězství ještě umocňuje fakt, že šlo o Kubicovo první a prozatím poslední vítězství v královně motorsportu. Pohádka tak napsala ještě šťastnější konec, něž si kdokoliv mohl dokázat představit. Bohužel pak přišla strašná havárie v rallye, která zásadně ovlivnila Kubicovu další kariéru. To je však ale úplně jiný příběh.

Double pro BMW Sauber při GP Kanady 2008.