Na plné angažmá si Liam Lawson asi chvíli počká

Podle šéfa týmu Red Bull Christiana Hornera si Liam Lawson svými výkony v roli náhradníka v týmu AlphaTauri může v budoucnu vysloužit stálé místo. Ale asi si na něj počká.

Štítky: Liam Lawson Red Bull Zveřejněno 22. 09 2023 — GPF1.cz

Je totiž možné, že na začátku příští sezóny nebude mít v juniorském týmu Red Bull místo na plný úvazek.

Lawson debutoval ve Velké ceně Nizozemska v F1 místo Daniela Ricciarda, který si během pátečního tréninku zlomil zápěstí. Horner uvedl, že Lawson “odvedl vynikající práci” od chvíle, kdy byl v krátké době povolán do služby.

“Byl nasazen v dešti v Zandvoortu, to mu trochu otevřelo oči, ale myslím, že si tam vedl docela dobře,” řekl Horner. “A o týden později v Monze měl smůlu, že mu chyběl bod.”

Při svém třetím startu v Singapuru minulý víkend, na trati, na které dosud nezávodil, dosáhl Lawson devátým místem nejlepšího výsledku týmu AlphaTauri v dosavadní sezóně.

“Poprvé viděl Singapur a získal pár bodů, je to dravý závodník, to o něm víme, a myslím, že se této příležitosti ve Formuli 1 chopil,” řekl Horner.

Jednadvacetiletý jezdec bude tento víkend v Suzuce startovat počtvrté. V úvodním tréninku skončil devátý, o čtyři desetiny sekundy pomalejší než jeho týmový kolega Yuki Tsunoda, ale tým zjistil problém s brzděním motoru, který Lawsona stál čas.

Horner uvedl, že Lawsonovy dosavadní výkony mu umožnily uvažovat o plnohodnotném jezdci.

Herci Martin Stránský a David Novotný jsou exkluzivními hosty plzeňského představení KOLO na KOLO 19. října v CineStaru. VSTUPENKY tady.

“Velmi zřídka dostanou jezdci šanci ukázat svůj talent,” řekl. “Myslím, že odvedl obrovský kus práce a určitě se pevně zařadil do hledáčku a upevnil pocit, který jsme o něm měli. Dobře odstartoval do tohoto víkendu a uvidíme, jak to bude pokračovat.”

Ricciardo startoval pouze ve dvou závodech jako náhradník za Nycka de Vriese, než ho vyřadilo zranění. Očekává se, že se do týmu vrátí ještě před koncem sezony a bude pokračovat v jízdě po boku Tsunody i v příštím roce.

Lawson tedy možná bude muset být trpělivý, aby dostal šanci získat místo na plný úvazek, řekl Horner.

“Je to vlastně příjemný problém. Máme v tom týmu tři na dva, samozřejmě je to problém AlphaTauri. Ale jsou to tři skvělí jezdci a je to pěkný bolehlav. Bude to jezdec velkých cen. On už je jezdcem grand prix. V určité fázi, ať už si na to bude muset trochu počkat, nebo ne, tak si myslím, že dokazuje, že je talentem budoucnosti.”

Před svým povoláním Lawson působil jako rezervní jezdec Red Bullu a závodil v japonské sérii Super Formule, kterou může vyhrát příští měsíc ve dvojnásobném finále sezony v Suzuce. Horner nevyloučil možnost zapůjčení Lawsona do konkurenčního týmu, ačkoli na startovním roštu pro sezónu 2024 F1 je jen málo potenciálních volných míst.

“Patří do rodiny Red Bullu. Pokud by bylo volné místo, myslím, že je volné už jen jedno, udělali jsme to už v minulosti, když například Carlos Sainz odešel zapůjčený do předchozího týmu Renault. Ale pokud nebude příští rok sedět v autě pro velkou cenu, pak bude mít spoustu práce s jinými věcmi.”