Možní Hamiltonovi náhradníci u Mercedesu

Mercedes má nyní pro rok 2025 jedno místo volné. Kdo by jej vedle George Russella mohl zaplnit?

Štítky: Alex Albon Carlos Sainz Esteban Ocon Fernando Alonso Mick Schumacher Zveřejněno 2. 02 2024 — GPF1.cz

Mercedes nejspíš jako první možnost zkusí vybrat z takvaných A-pilotů (opravdu ti nejlepší z nejlepších s potvrzenou minulostí a výsledky).

Fernando Alonso je téměř jistě nejkonkurenceschopnějším zájemcem, který by mohl být k dispozici pro rok 2025. Není jasné, jaká je jeho přesná dohoda v Aston Martinu, protože se předpokládalo, že podepsal více než jen dvouletou smlouvu, ale pokud tomu tak je, mohlo by to být s opcí na Alonsově straně (podobně jako u Hamiltona).


NOVÝ online MAGAZÍN O FORMULI 1 – KOLO NA KOLO

  • Jak si mohl Ayrton Senna zachránit život
  • Špinavé praktiky Tota Wolffa
  • Jak si Emerson Fittipaldi zkomplikoval F1 kariéru
  • Pravé důvody rozchodu Haase a Günthera Steinera

PŘEDPLATNÉ ZDE


Zda by považoval přechod Aston Martinu k Mercedesu za úkrok stranou, nebo zda bude ochoten absolvovat ještě jednu změnu, není možné odhadnout. Ale přitažlivost pro Mercedes je zřejmá. Alonso by byl vzhledem ke svým zkušenostem, odhodlání a schopnostem nejbližší alternativou k Hamiltonovi. Je také jedinou možností, která by mohla být považována za uchazeče o mistrovský titul v případě, že by Mercedes 2025 byl dostatečně dobrý. Vzhledem k jeho dosavadním výsledkům by však také mohl být rozporuplný a je pouze krátkodobou možností vzhledem k tomu, že (stejně jako Hamilton) nemůže věčně vzdorovat svému věku.

Co takhle najít Russellovu verzi Valtteriho Bottase – tedy skvělého parťáka, který by pomohl týmové harmonii? Za předpokladu, že návrat samotného Bottase nepřipadá v úvahu, protože na stole jsou skutečně lepší možnosti, pak by se o to mohl ucházet Carlos Sainz, kterého ve Ferrari nahrazuje Hamilton. Je zkušený, a přitom mnoho let před sebou, vyhrál za Ferrari závody a je to inteligentní a pracovitý člověk.

Podobnou možností by mohl být Russellův dlouholetý přítel Alex Albon, který chce přestoupit z Williamsu, a přestože v F1 ještě nevyhrál žádný závod, po obnovení své reputace po skončení působení v Red Bullu alespoň dokázal, že je připraven na větší příležitost. Albon má stále co zlepšovat, ale zároveň se (zatím) vypracoval na velmi efektivní úroveň. Jako jezdec technicky i intelektuálně vyrostl a dospěl a skvěle se s ním pracuje, protože je to dobrý člověk i mimo auto a neuvěřitelně tvrdý a pilný pracovník. A dělá minimum chyb.

Mercedes má také vlastní zásobu talentů F1, které je třeba zvážit. A povýšení zevnitř (nebo z blízkého okolí) by se nemělo podceňovat. Do této rovnice stojí za to zahrnout i Estebana Ocona, který je v Mercedesu veden. Mohl by být dobrou oporou Russella, i když má pověst člověka, který se až příliš střetává se svými týmovými kolegy. Není to však typ jezdce, kterého by si Mercedes ideálně vybral, protože ho dříve přehlížel. Mercedes byl rád, že mu našel místo jinde, což dokládá, že jej nehodnotí příliš vysoko.

Dalším jezdcem v hledáčku Mercedesu je záložní jezdec Mick Schumacher, o němž šéf Mercedesu Toto Wolff hovořil již dříve. Podle zákulisních informací však nemá reálnou šanci vrátit se na startovní rošt v méně konkurenceschopném týmu, natož v Mercedesu.

Výrazná perspektiva Mercedesu připadá v úvahu pouze v případě, že Mercedes chce být opravdu odvážný a nastavit se směrem ke vzdálenější budoucnosti. Pak by okamžité povýšení nováčka Formule 2 Andrey Kimiho Antonelliho bylo vzrušující volbou. Antonellimu je teprve 17 let a už teď má v F2 obrovský náskok, ale pokud bude excelovat, možná by se mohlo jednat o povýšení ve stylu Hamilton/McLaren 2007.