Jak a kdy Hamilton informoval Tota Wolffa o svém rozhodnutí

Šéf Mercedesu prozradil, že Lewis Hamilton ve středu u šálku kávy sdělil Toto Wolffovi zprávu o svém šokujícím přestupu k Ferrari.

Štítky: Lewis Hamilton Toto Wolff Zveřejněno 2. 02 2024 — GPF1.cz

Ve čtvrtek bylo šokujícím způsobem oznámeno, že Hamilton na konci sezony 2024 opustí Mercedes a po 12 sezonách v týmu z Brackley, které mu přinesly 82 vítězství a šest titulů, se připojí k Ferrari na základě “víceleté smlouvy”. Hamilton své rozhodnutí zdůvodnil hledáním nové výzvy, proto aktivoval klauzuli o přerušení dvouleté smlouvy, kterou podepsal teprve v srpnu, za dlouhodobého zájmu Ferrari a předsedy představenstva Johna Elkanna.

Wolff a Hamilton navázali blízký osobní vztah od doby, kdy oba nastoupili do Mercedesu v roce 2013, přičemž Rakušan popsal sled událostí, kdy mu Hamilton oznámil své rozhodnutí odejít.

“Když jsme s Lewisem podepisovali smlouvu, rozhodli jsme se pro kratší období, takže tyto události nejsou překvapením, ale možná je překvapuje načasování,” řekl Wolff médiím. “Stalo se to, že jsme se sešli na kávu u mě v Oxfordu a on se vrátil do továrny a řekl mi, že se rozhodl závodit za Ferrari v roce 2025. To bylo v podstatě všechno a měli jsme dobrou hodinu rozhovoru a tady jsme.

Vím jen, že jsme byli velmi sladěni, když jsme šli do vánočního období, a to bylo to, co bylo řečeno na veřejnosti a v týmu. Musíte se zeptat Lewise, proč si to rozmyslel, a to, jak mi to formuloval, je naprosto pochopitelné, že potřeboval novou výzvu, že hledal jiné prostředí a že to byla možná poslední možnost, jak dělat něco jiného. Jsme velcí kluci a věděli jsme, že podepsáním krátkodobé smlouvy by to mohlo být výhodné z obou stran.

Nemohli jsme se zavázat na delší dobu a on využívá opci na odchod, takže svým způsobem naprosto respektuji, že si to člověk může rozmyslet, pokud nastanou jiné okolnosti. A přestup do Ferrari na poslední [tým] jeho kariéry a možná trochu zariskovat, mohu toto rozhodnutí chápat.

Slyšel jsem ty zvěsti o pár dní dříve, ale chtěl jsem počkat na snídani, kterou jsme měli naplánovanou, bylo to ve středu ráno a tehdy mi tu zprávu sdělil. Dokázal být velmi přímočarý, protože já jsem také přímočarý, takže jakmile řekl: “Tohle chci udělat,” nesnažil jsem se ho přesvědčit o opaku.

Jde jen o to, abychom se dívali dopředu, ‘co uděláme s komunikací, načasováním a jak nejlépe ochráníme tým, abychom byli úspěšní společně s našimi dvěma jezdci, aniž bychom způsobili příliš mnoho trapasů’.”