Mistr světa Villeneuve je šokován moderními vozy F1

Jacques Villeneuve ve středu před závodem na italské Monze absolvoval s týmem Alpine soukromou testovací jízdu, na kterou byl pozván. 51letý bývalý pilot F1 popsal, jak se na jízdu připravoval a jak se při ní cítil.

Štítky: Alpine Jacques Villeneuve Zveřejněno 18. 09 2022 — Vašek Štěpánek

Mistr světa z roku 1997 se před víkendem v Itálii poprvé svezl v F1 od roku 2006, kdy ukončil svou aktivní kariéru. Villeneuve přiznal, že strávil nějaký čas na simulátoru, ze kterého mu ale nebylo příliš dobře.

„Cítil jsem se divně… byl to zvláštní pocit. Dokážete tím zmást váš mozek, ten si totiž myslí, že sedíte v opravdovém autě, ale není tomu tak. Máte pocit, že na vás působí přetížení, ale ani to není pravda a podobných věcí na simulátoru zažije člověk víc.

Nevím, k čemu bych to přirovnal. Je to asi jako když člověk požije drogy, nějaké houbičky nebo něco takového. Jakmile si ale na tyto stavy člověk zvykne, simulátor je velký pomocník, který pilotům výrazně pomůže,“ popisuje své zkušenosti se simulátorem Villeneuve.

Kanaďan byl také překvapen úrovně přilnavosti nových aut F1 a také svou vlastní svalovou pamětí. „Když jsem si sedl do auta a rozjel jsem se, byl jsem velmi překvapen. Takhle stabilní auto jsem nikdy v životě neřídil.

Ve formuli 1 nezávodím už skoro 20 let, je to dlouhá doba, ale nikdy by mě nenapadlo, že se bude jednat až o takhle velký rozdíl. Bylo to úžasné. Také mě překvapilo, kolik si toho mé tělo a svaly pamatují. Rozhodně to byla zajímavá zkušenost,“ shrnul Villeneuve.