Mercedes neuctivě o Verstappenově rekordu: “Irelevantní statistika vhodná tak pro Wikipedii”

Nový rekord Maxe Verstappena nechává šéfa Mercedesu chladným. Podle Toto Wolffa je deset vítězství v řadě irelevantním rekordem, který se hodí tak pro Wikipedii a stránky zabývající se statistikami.

Štítky: Max Verstappen Toto Wolff Zveřejněno 4. 09 2023 — Vašek Štěpánek

Max Verstappen ve Velké ceně Itálie přepsal dějiny. Jako první pilot v celé historii F1 vyhrál deset závodů v řadě. Předešlý rekord držel Sebastian Vettel z roku 2013, kdy se mu podařilo vyjet si devět triumfů za sebou.

Šéf Mercedesu by ale z této statistiky nedělal žádnou vědu. Podle Tota Wolffa se počítají jen tituly a celkový počet vítězství. Úspěch Verstappena připisuje rodák z Vídně kombinaci dobrého pilota a dobrého vozu.

„Neznám nikoho, kdo se o tento rekord zajímá. Pro mě to není nic mimořádného, žádný z rekordů pro mě není relevantní. Tento zápis se hodí maximálně tak do Wikipedie, a ani tu už dneska skoro nikdo nečte.

KOLO na KOLO ŽIVĚ! Do Ostravy 21. září přijede jako host MICHAL KAVALČÍK. Vstupenky zde

Tento typ rekordů je pro mě naprosto irelevantní. Nezajímalo mě to ani v našich nejlepších dnech a sezonách. Ani si nepamatuji, kolik závodů v řadě jsme vyhráli my a ani jsem nevěděl, že nějaký takový rekord existuje,“ přiznal Toto Wolff.

Mercedes dominoval sedm let, přesto nikdy tým z Brackley nezaznamenal podobnou vlnu vítězství, které se nyní pyšní Red Bull a Verstappen. Rudí býci letos zatím vyhráli vše, co se vyhrát dalo a zdá se, že jejich forma neustupuje.

Lewis Hamilton, který vyhrál nejvíce závodů ze všech [103], dokázal triumfovat maximálně pětkrát za sebou. V sezoně 2014 jeho šnůru narušil Nico Rosberg a v roce 2020 zastavilo rozjetého Hamiltona onemocnění covidem.

Tehdejší situace Mercedesu ale byla podle Wolffa jiná. „My měli v týmu dva jezdce, kteří se prali o titul mitra světa. Tehdy bylo pro Lewise a Nica klíčové porazit toho druhého, a ne být koncentrovaný na počet vítězství v řadě.

Relevantní pro mě bude až to, jestli se Red Bullu podaří vyhrát všechny závody v sezoně. My tomu byli blízko v roce 2016. Bohužel došlo v jednom závodě ke vzájemné kolizi a ve druhém případě nám selhal motor,“ zakončil Wolff.