Chování FIA se musí změnit, burcuje Hamilton

Sedminásobný mistr světa formule 1 Lewis Hamilton označil chování FIA za "nepřijatelné" a tvrdí, že se chování řídícího orgánu "musí změnit".

Štítky: FIA Lewis Hamilton Zveřejněno 8. 12 2023 — GPF1.cz

Hamilton hovořil během povinné tiskové konference před pátečním večerním galavečerem FIA, který se koná v hlavním městě Ázerbájdžánu Baku. Hamilton musí být na ceremoniálu přítomen poté, co v letošním šampionátu skončil na třetím místě. Účast pro první tři v šampionátu je podle pravidel povinná.

FIA v úterý uvedla, že její oddělení pro dodržování předpisů prověřuje podezření, že mezi šéfem týmu Formule 1 a zaměstnancem Formule 1 došlo k předání informací důvěrného charakteru.

FIA sice nejmenovala osoby, ale předpokládá se, že šlo o šéfa Mercedesu Toto Wolffa a šéfku Akademie F1 Susie Wolffovou. Oba Wolffové, stejně jako Mercedes a Formule 1, tyto náznaky rozhořčeně popřeli, zatímco následující den ostatních devět týmů Formule 1 nastínilo, že nepodalo žádnou stížnost.

Ve čtvrtek FIA potvrdila, že již neprobíhá vyšetřování žádné osoby.

POJĎ S NÁMI NA EXKLUIVNÍ PŘEDPREMIÉRU FILMU FERRARI:
VSTUPENKY ZDE

Mercedes v pátek vydal prohlášení Toto Wolffa, v němž nastínil, že se zkoumají právní možnosti, zatímco Susie Wolffová slíbila, že zjistí, kdo dal podnět k původnímu vyšetřování.

“Myslím, že to byl náročný týden, opravdu zklamání, když vidím, že řídící orgán našeho sportu se [snažil] zpochybnit integritu jedné z nejúžasnějších ženských vůdkyň, které jsme kdy v našem sportu měli, v Susie Wolffové, bez dotazů, bez jakýchkoli důkazů,” řekl Hamilton. “A pak na závěr jen říct ‘promiňte’, to je prostě nepřijatelné.

Máme ve sportu spoustu skvělých lidí, kteří odvádějí úžasnou práci, neustále se bojuje za skutečné zlepšení rozmanitosti a inkluze v tomto odvětví, ale zdá se, že ve vedení FIA jsou určití jedinci, kteří se nás pokaždé, když uděláme krok vpřed, snaží stáhnout zpět, a to se musí změnit.

Toto je globální sport a my máme tak neuvěřitelnou příležitost a přirozenou zodpovědnost být lídrem změn, cestujeme do všech zemí po celém světě, máme zodpovědnost ujistit se, že prosazujeme správný směr.

Chci uznat, že je tu spousta lidí, kteří odvádějí skvělou práci, ale musíme udělat nějaké změny, abychom se ujistili, že tlačíme správným směrem.”

Hamilton se také pozastavil nad rozhodnutím uspořádat setkání na konci sezóny v Ázerbájdžánu.

“I když se mi Baku opravdu líbí, je to opravdu krásné místo, [jsou] v mé mysli otázky, zda FIA skutečně myslí na udržitelnost, protože sem přiletělo tolik lidí a FIA je v Paříži a bylo by prostě jednodušší zůstat tam,” řekl.