McLaren už měl Ricciarda informovat o jeho konci

Podle vícerých zdrojů měla britská stáj z Wokingu informovat Daniela Ricciarda o dřívějším ukončení spolupráce. Původně měl Ricciardo v McLarenu setrvat i v roce 2023, nyní tomu má být jinak a usměvavý Australan bude nahrazen dalším Australanem – Piastrim.

Štítky: Daniel Ricciardo McLaren Oscar Piastri Zveřejněno 6. 08 2022 — Vašek Štěpánek

V roce 2020 Ricciardo podepsal tříletý kontrakt s McLarenem v naději, že se stane lídrem týmu a pomůže stoupajícím oranžovým monopostům zpět nahoru. Spolupráce ale nepřináší kýžené ovoce a rodák z Perthu zaostává.

Ricciardo se ani ve druhém roce s McLarenem nedokázal přiblížit kolegovi Norrisovi, který je aktuálně ve velmi dobré formě. To vše dohromady hází na Ricciarda pomyslný stín a vedení stáje, zdá se, došla trpělivost.

CEO McLarenu Zak Brown dal letos už několikrát najevo své zklamání z Ricciarda a připomenul klauzule ve smlouvě, které týmu dovolují svého pilota předčasně propustit a podle všeho to vypadá tak, že jich McLaren využil.

Díky Alonsově odchodu do Aston Martinu a nevyužití své opce ze strany Alpinu, je nyní Oscar Piastri volným pilotem na trhu a jeho cílem je se dostat do oranžového monopostu po boku Landa Norrise, který podává skvělé výkony a má platnou smlouvu do roku 2025.

Orgán FIA, který zkoumá smlouvy napříč celým startovním polem, navíc nenašel žádné smluvní závazky, které by Piastriho nutily v příští sezoně závodit pro Alpine. Podle všeho je v zákulisí vše rozhodnuto a nyní se jen čeká na správný okamžik, kdy oficiální zprávu pustit ven.

Tímto okamžikem má být oznámení o Ricciardově budoucnosti. Jakmile bude jasné, kde příští rok uvidíme nynějšího pilota McLarenu, samotný tým následně vydá prohlášení a potvrdí Oscara Piastriho po boku Landa Norrise od roku 2023 a dál.

Kam by mohl Ricciardo zamířit? Pravděpodobný je návrat do Alpinu (Renaultu). Šéf týmu Otmar Szafnauer už uvedl, že angažování Ricciarda není problém a pokud skutečně opustí McLaren, je pomyslným kandidátem číslo jedna.

Možným východiskem by byl i Haas, pokud by odešel Mick Schumacher. Do této rošády má ale promlouvat Ferrari, pod kterým se mladý Schumi nachází. Na straně druhé, Günther Steiner vyhlásil, že do jezdecké sestavy Ferrari nepromlouvá.

Třetí možností je u Ricciarda odchod z F1, minimálně pro příští rok. Ten by mohl strávit ve formuli E – tam se mu ale moc nechce. Pravděpodobnější by tak byl debut v americké závodní sérii IndyCar, kde by měl na výběr vícero možností.