McLaren potřebuje zpátky Rona Dennise

Ron Dennis vedl tým McLaren řadu let a společně si prošli velkými úspěchy i bolestivým obdobími, na které stáj z Wokingu nerada vzpomíná. Šéf bývalého týmu Jordan si myslí, že by si stáj aktuálně velmi přála Dennisův návrat.

Štítky: Eddie Jordan McLaren Ron Dennis Zveřejněno 17. 04 2023 — Vašek Štěpánek

McLaren je druhým nejstarším týmem ve formuli 1. Hned po Ferrari je britský tým v historii nejúspěšnější stájí. Nicméně, od roku 2012 se stáj založená Brucem McLarenem nezúčastnila boje o titul a podařilo se jí vyhrát jen jeden závod.

Když v roce 2018 dnes papájový tým převzal investor Zak Brown a šéfem týmu se stal Andreas Seidl, zdálo se, že se McLaren vrací. V roce 2019 přišlo po dlouhých pěti letech vysněné podium v Brazílii, o které se postaral Carlos Sainz.

O rok později se díky vyrovnaným výsledkům Sainze a Norrise McLaren vrátil mezi nejlepší tři týmy a v roce 2021 přišlo několik podií a také jedno velké vítězství Daniela Ricciarda na italské Monze. Na vítězné šampaňské přitom McLaren čekal dlouhých 9 let.

Vloni se McLaren trápil, a i když se mu podařilo vůz relativně schopně vyladit, výsledkem byl propad na pátou příčku v poháru konstruktérů. Letos britský tým začal až strašidelně špatně. První body přišly až ve třetím závodě v Austrálii.

Ačkoliv je aktuálně McLaren opět pátý v celkovém hodnocení, nelze říci, že vůz je na tuto příčku adekvátně rychlý. Dvanáct bodů McLarenu se dá připsat spíše chaotickému závodu v Albert Parku, ze kterého Norris s Piastrim vytěžili naprosté maximum.

Zároveň se z týmu stáhl uznávaný Seidl a došlo také k propuštění technického ředitele Jamese Keye. McLaren se aktuálně nachází ve velké restrukturalizaci a jen čas ukáže, zda změny povedou ke světlejším zítřkům.

Šéf bývalého týmu Jordan Eddie Jordan si proto myslí, že McLaren si přeje návrat velkého Rona Dennise. Muže, který McLarenu zasvětil takřka celý život a prožil s ním velké vzestupy a pády, navíc, Dennis umí řešit krizové situace.

„Ron býval perfekcionistou. Vše muselo být dokonalé… podepsal ty nejlepší jezdce své doby [Sennu či Prosta]. Vše muselo mít řád a pořádek. Proto si myslím, že McLaren by si přál, aby se Dennis vrátil.

Když se kouknu na to, kde jsou [u McLarenu] teď, takový návrat by jistě uvítali. Dennis má bohaté zkušenosti, umí řešit krize, napětí a období nezdaru,“ nechal se slyšet Eddie Jordan, kterému je z aktuálního McLarenu smutno.

K této myšlence se připojil také bývalý pilot anglické stáje David Coulthard. „Ron působil jako ‚psí čumák‘, ale ve skutečnosti to je velmi vřelý člověk. Znal každého člena týmu, o každého pečoval stejným způsobem bez ohledu na pozici v týmu.

Když někomu bylo nevolno, Ron mu zařídil tu nejlepší péči, a tak to bylo i u rodin členů týmu. Takže řeči o tom, že Dennise zajímal pouze výsledek a ne lidé, jsou falešné. Dělal věci po svém, ale dělal je v zájmu toho, aby byl McLaren nejlepší,“ prozradil Coulthard.