Všechny týmy jsou pro změnu závodního víkendu, sprint by měl samostatnou kvalifikaci

Očekává se, že během šesti sprintů v této sezoně, počínaje Ázerbájdžánem koncem tohoto měsíce, se sobotní závody stanou samostatnými závody bez vlivu na hlavní nedělní závod.

Štítky: F1 Sprint Ferrari Frederic Vasseur Zveřejněno 17. 04 2023 — Jiří Košta

Dříve konečné pořadí kratšího závodu ve sprintu určovalo startovní rošt pro následující velkou cenu. Piloti však tvrdili, že to odradilo od riskantnějších pozdních předjížděcích manévrů.

Bonusová/extra kvalifikace pro závod se sprintem jako taková nahradí v sobotu druhý volný trénink, aby zůstaly celodenní události samostatné.

Mezitím páteční odpolední kvalifikace nezávisle rozhodne o kompletním startovním roštu GP v neděli.

I když je nutné formální hlasování, aby to bylo přijato včas do Baku, Vasseur říká, že za návrhem, který je koncipován tak, aby vytvořil ještě vzrušující podívanou, stojí celá formule 1.

„Pro jednou si myslím, že všechny týmy byly za jedno. Nestává se to příliš často, takže to musíme udělat.”

Vasseur řekl, že druhý trénink nabídl fanouškům málo, a proto došlo k posunu k „dynamičtějšímu“ uspořádání.

„Formát je určitě dynamičtější. Můžete diskutovat o tom, že to uděláte takhle, ale nakonec si myslím, že pokud jsme všichni domluveni, musíme na to tlačit.

Ten formát se mi líbí. Nejsem velkým fanouškem obvyklého FP2. Někdy je to trochu nuda.

Pro nás ne, protože máme hodně dat. Ale dovedu si pro diváky představit, že pokud nevíte o hladině paliva, režimu motoru a tak dále, je to asi trochu nuda. Pokusit se mít o víkendu něco dynamičtějšího je dobré rozhodnutí.”

Vasseur pak ještě uvedl srovnání s fotbalem a řekl, že F1 je mimo všechny hlavní ligy – kde nevysílají soukromé tréninky.

„Na druhou stranu si myslím, že je také pravda, že když se díváte na fotbal, nedíváte se na středeční zápas, kdy se trénuje na stadionu. Jsme asi jediný sport, kde jsou v televizi tréninky.”

Vanwall Vandervell S odhalen jako plně elektrický hatchback s výkonem 580 koní