Laudovo poslední vítězství

Okruh Zandvoort, na kterém se tento víkend měla jet Velké cena Nizozemí 2020, připravil pro Laudova největšího rivala Jamese Hunta první vítězství. Je tedy až magické, že i Lauda si v Zandvoortu dokázal připsat důležitý milník, kterým je poslední vítězství v královně motorsportu.

Štítky: GP Nizozemska Historie Niki Lauda Zveřejněno 3. 05 2020 — Lukáš Podstata

Po kvalifikaci na celkově čtrnáctý podnik sezony 1985, nikdo nepředpokládal, že na konci závodního dne by to mohl být právě Rakušan, kdo se bude radovat. Lauda totiž obsadil až desátou pozici a čekal ho velmi nelehký úkol.

Již po startu bylo ale jasné, že Lauda má jasný cíl, kterým je vítězství. Po prvním kole se dokázal posunout pilot McLarenu na pátou pozici, což na velmi úzkém nizozemském okruhu je opravdu husarský kousek.

Změna pořadí mezi tehdejšími kolegy v McLarenu nastala v průběhu 33. kola. Alain Prost zamířil k mechanikům a po výjezdu z boxové uličky ztrácel na svého týmového parťáka patnáct vteřin. V té chvíli byl Lauda první a Prost druhý. Francouz však dokázal tento náskok eliminovat a posledních osm kol byly oba dva monoposty McLaren MP4-2B v rozmezí jedné vteřiny.

Nakonec ale Lauda dokázal svoji první pozici uhájit. Nutno dodat, že Prost se snažil, seč mu síly stačily. Rozdíl v cíli byl nakonec pouhé dvě desetiny vteřiny a Lauda si tak mohl vychutnat své poslední vítězství ve formuli 1. Na stupních vítězů ho doplnili opravdoví velikáni, kterými Alain Prost a Ayrton Senna byli a stále jistě jsou. Lauda po sezoně 1985 z kolotoče formule 1 odešel. Jeho celková bilance činí 177 závodů, 25 vyhraných velkých cen (stejně jako Jim Clark) a tři tituly mistra světa.

Niki Lauda a Alain Prost při průjezdu cílem GP Nizozemí.