Andretti a Hunt se po kolizi v Zandvoortu nemohli vystát

Psala se sezona 1977 a formule 1 zavítala na nizozemský okruh Zandvoort. James Hunt, který si jen dva roky před tímto závodem připsal své první vítězství v královně motorsportu, zde pravděpodobně způsobil nepříjemnou nehodu, která ho stála boj o vítězství.

Štítky: GP Nizozemska Historie James Hunt Mario Andretti Zveřejněno 1. 05 2020 — Lukáš Podstata

Kvalifikaci na Velkou cenu Nizozemí roku 1977 vyhrál Mario Andretti před Jacuqesem Laffitem z Ligieru. Třetí příčku dokázal pro sebe uzmout James Hunt.

Start se výtečně povedl Huntovi, který dokázal předjet oba Lotusy. Na konci prvního kola však na první pozici zpět zaútočil Andretti. Souboj těchto pilotů pokračoval několik kol a vyvrcholil v zatáčce Tarzan během pátého kola. Andretti se snažil vnitřkem předjet Huntův McLaren, ale britský závodník mu na výjezdu nenechal vůbec žádné místo.

Po kontaktu McLarenu a Lotusu to vypadalo, že pro Andrettiho závod skončil. Opak byl však pravdou. Hunt byl nucen po této kolizi svůj McLaren M26 odstavit, ale Andretti po ztrátě několika pozic mohl v závodě pokračovat. Nakonec však ani Američan cílovou pásku neviděl, jelikož musel během čtrnáctého kola odstoupit kvůli poruše motoru.

Incident z pátého kola však pokračoval po závodě, kdy se oba aktéři setkali. Zajímavostí je, že více rozčílen byl Hunt, který nehodu nejspíše zavinil a Andrettimu tehdy řekl: „Nikdy nepředjedeš soupeře z vnější stopy!“ Slova Hunta byla hodně hlasitá, protože se nesla celým paddockem. Andretti mu však celkem jasně odvětil: „Mám pro tebe zásadní informaci! Odkud poházím já, tak tam předjíždíme, kde chceme!“ Není tedy pochyb, že vzájemné vztahy mezi oběma závodníky značně ochladly.