Klub piraň F1 se opět projevil: Týmy chtějí parazitovat na pomoci poddimenzovanému Williamsu

Pro Williams je těžké modernizovat svou infrastrukturu kvůlu investičním stropům. A když se snaží pro sebe získat výjimku, ostatní týmy chtějí navýšovat limiti pro sebe, i když to nutně nepotřebují.

Štítky: Finance Pravidla Williams Zveřejněno 7. 08 2023 — GPF1.cz

Šéf Williamsu James Vowles vyjádřil frustraci nad tím, jak se diskuze točí v kruzu. Protože při snaze pomoci Williamsu se snaží ostatní týmy zneužít příležitosti a vyjednat výjimku pro sebe sama.

Shrnutí důležitých faktů:

  • 📊 Na posílení kapitálových výdajů je povoleno nějaké utrácení podle finančních pravidel F1, avšak Williams považuje 36 milionů dolarů povolených za čtyřleté období za nedostatečné k dosažení svých cílů.
  • 🏁 Záležitost byla projednávána na zasedání komise F1 minulý týden, kde Vowles doufal, že se podaří dosáhnout dohody, která by pomohla menším týmům dosáhnout pokroku.
  • 🛑 Avšak nedohoda ohledně možných řešení a některé týmy prosazující větší finanční svobodu pro sebe vedly k tomu, že se jednání zasekla. Záležitost bude nyní dále projednávána v poradním výboru F1 pro finance.
  • 😞 Vowles vyjádřil zklamání, že nedošlo k dohodě, ačkoli chápe, že týmy musí hájit své vlastní zájmy.
  • 🏎️ Šéf Mercedesu Toto Wolff doufá, že F1 najde řešení, které pomůže týmu Williams, protože není správné, aby se některé týmy snažily z této situace těžit.
  • 💡 Wolff se domnívá, že je důležité mít stabilní pravidla ohledně finančních vztahů a nezměňovat cíle pro kapitálové výdaje každé dva roky.

“Proč se diskuse o kapitálových výdajích objevila, je to, že tým Williams řekl, že jejich infrastruktura je podprůměrná a že by nebyli schopni dohnat triviální věci, jako je základní strojní vybavení, a až technické věci, jako jsou simulátory,” řekl Toto Wolff. “To byl výchozí bod všech diskusí. “V důsledku toho pak některé týmy skočily po příležitosti a řekly, že my bychom vlastně chtěli mít trochu víc investičních prostředků. A toto číslo se zvýšilo z 50 milionů dolarů na 60 milionů, 70 milionů, 90 milionů a najednou to bylo jako volná ruka a proč nezměníme celou úroveň invetičních pravidel? Ale k tomu není žádný důvod. Myslím, že k jednomu týmu musíme přistupovat jinak než ke všem ostatním.”

Jedním ze zvažovaných řešení bylo povolit zlepšení případ od případu, ale Wolff řekl, že ani to nezískalo podporu, protože ostatní viděli příležitosti ke svému vlastímu prospěchu.

“Přišli jsme se seznamem. Některé z velkých týmů řekly, že nechceme seznam, a pokud Williams dostane některé věci, chceme také získat některé věci. A to bylo jednoduše zavřeno.

Potřebujeme stabilitu finančních předpisů. A potřebujete mít možnost mít platný obchodní plán, a ne volnou ruku každé dva roky, kdy měníme mantinely ohledně kapitálových výdajů.

Takže proto byla diskuse o investicích ukončena, ale třeba nakonec najdeme řešení pro Williams.”